صنایع دستی اورامان

اورامان ماسوله کردستان با هنر دف سازی

 اورامان ماسوله کردستان با هنر دف سازی

اورامان، از غرب با عراق، از شمال با کردستان و از جنوب با جوانرود محدود می‌شود. واژه اورامان یا هورامان از دو بخش «اهورا» و «مان» به معنى خانه، جایگاه و سرزمین تشكیل شده است. پس اورامان یعنى سرزمین اهورایى و جایگاه اهورا مزدا. «هور» معنى دیگرى هم دارد. معمارى اورامانات و سرسبزى این منطقه كوهستانى رویاى پله‌هایى به سمت بهشت را متصور مى‌كند. خانه‌هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشكه و به صورت پلكانى ساخته شده است.

جاهای دیدنی اورامان

جاهای دیدنی اورامان

از جاهای دیدنی اورامان می توان به آبشار بل، دربند دزلی، آبشار ملور، ارتفاعات کومالان و… می توان اشاره نمود. ز آن جایی که روستای اورامان تخت در زمان های قدیم مرکز فرمانروایی سلاطین محلی بوده است، این روستا را تخت یعنی پایتخت و مرکز سلطنت نامیده اند.

جاهای دیدنی اورامان

جاهای دیدنی اورامان

بقایای آتشکده های زرتشتی در حوالی روستا نشانگر آن است که مردم این منطقه پیش از اسلام پیرو آئین زرتشت بوده اند. مردم این روستا به زبان کردی اورامی سخن می گویند.

سوغات اورامان

سوغات اورامان

صنلیع دستی و سوغات اورامان عبارت‌اند از: عسل، گردو، انجیر، گیوه، عصاهای چوبی، دف ها و سازهای محلی کردستان، جاجیم بافی، دستکش، فرنجی، نمد، قاشق و چنگال چوبی، سبد، در پنچره های چوبی سنتی و.

گیوه کلاش

گیوه کلاش

گیوه کلاش:

همه اقوام ساکن در منطقه خاورمیانه از قدیم الایام اقدام به ابداع و تولید پاپوشی برای قوم خود نموده اند. ملت کورد نیز براساس نیاز منطقه کوهستانی خود از هزاران سال قبل گیوه مخصوص به خود را ابداع و نام کلاش برآن گذاشت. خاستگاه کلاش منطقه اورامانات است که در نقشه تقسیمات ایران، منطقه ای مشترک بین کردستان و کرمانشاه است؛ اما در حال حاضر بیش از ۱۵ هزارنفر در این دو استان و شهرهای مختلف آن در حال تولید گیوه هستند.

جاجیم بافی

جاجیم بافی

جاجیم بافی:

تقریبا در کلیه روستاهای استان کردستان جاجیم بافی مرسوم متداول است نیروی انسانی شاغل در این رشته عموماٌ زنها هستند که به منظور رفع احتیاجات خانوادگی و بعضا فروش به تولید این محصول می پردازند که دو نوع است یکی جاجیم راسته و دیگری جاجیم شقه که جاجیم راسته مانند بقیه جاجیم های مناطق ایران است ولی جاجیم شقه محصول ییلاق و اسفندآباد وگروس وشقه بیجار است و بافتی پیچیده تر و نقوشی هندسی تر دارد این جاجیم در عرض کم حدود ۲۰ سانتی متر بافته و سپس به هم دوخته می شود.

دف سازی

دف سازی

دف:

دف از سازهای کوبه ای است که در ساخت آن از چوب، پوست و فلز استفاده می شود. این ساز شبیه به دایره ولی بزرگ‌تر از آن است. چنانکه از کتاب‌های موسیقی و نوشته‌ها و اشعار بر می‌آید، در دوره اسلامی ایران، این ساز برای پشتیبانی از ساز و حفظ وزن به کار می‌رفته و رکن اصلی مجالس عیش و طرب و محافل اهل ذوق و عرفان بوده که قوالان هم با خواندن سرود و ترانه آن را به کار می‌بردند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *