خورجین بافی

اهر شهر کهن بافته های داری زیبا

اهر شهر کهن بافته های داری زیبا

اهر یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی است.اهر از شمال به شهرستان كليبر، از غرب به شهرستان ورزقان، از جنوب به شهرستان هريس و از شرق به شهرستان مشگين شهر در استان اردبيل محدود است.

اهر

اهر

از جاهای دیدنی اهر می توان به قلعه جوشین،حمام کردشت،رباط شاه عباسی گویجه بئل، سنگ نبشته سقندل،ارتفاعات کمتال، ارتفاعات قوشا داغ، تالاب یوسفلو،تالاب دیب سیز، تالاب خرما،مسجد جامع، مقبره شیخ شهاب الدین اهری،منطقه حفاظت شده یاری قاری،جنگل اسباران،روستای اشتبین،قلعه نودوز،قلعه بابک و … اشاره نمود.

صنایع دستی اهر عبارتند از:

سوغات اهر

سوغات اهر

سازهای سنتی،فرش بافي،جاجيم بافي،گليم بافي،خورجين بافي،بندبافي،مفرش بافي،جوراب بافي،شال بافي،پالازبافي،صنايع چوبي ،ورني بافي ،سيب سرخ و سياه(قره قرمزي آلما) ،عسل طبيعي،شيريني اهري و…

خورجین بافی

خورجین بافی

خورجین بافی:

خورجین نوعی کیسه‌است که بر پشت حیوانات باری به منظور قرار دادن بار در آن گذاشته می‌شود. خورجین‌ها معمولاً از دو جوال تشکیل شده‌اند که که نیمی از دهانه هر دو را به هم می‌دوزند. خورجین در حمل و نگهداری اشیاء نفیس و قیمتی به ویژه در مواقع کوچ مورد استفاده عشایر قرار می‌گیرد و تقریباً حکم صندوقچه را دارد.

ورنی بافی

ورنی بافی

ورنی بافی:

ورنی یا سوماک، دست بافته ای است که از لحاظ تکنیک بافت بین گلیم و قالی قرار می‌گیرد بدین صورت که مانند گلیم یا قالی بر روی دار عمودی یا افقی بافته می‌شود و دارای پود ضخیم است و یکی از شاخص‌ترین رشته‌های صنایع دستی آذربایجان شرقی می‌باشد که در منطقه اهر و ارسباران به صورت وسیعی توسط زنان عشایر بافته میشود.این دستبافته در عین سادگی و سبکی گلیم مثل قالی نیز ظرافت خاص هنری دارد و به دلیل استفاده از گره پرزدار در بافت آن جزو گلیم و از لحاظ طرح ، نقشه و شکل ظاهری مشابه قالی به نظر می‌آید.

 

سازهای سنتی:

ساختن سازهای سنتی هم هنر است و هم صنعت. هنوز هم در گوشه و کنار ایران، هستند کسانی که ساز می‌سازند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند؛ گرچه تعداد این افراد، هر روز کمتر می‌شود چراکه نه مردم، توان خرید سازهای حرفه‌ای دست ساز را دارند و نه متولیان فرهنگی از سازندگان، پشتیبانی می‌کنند؛ از این‌روست که سازندگان این‌گونه از سازها، مهجور مانده و کارگاه‌های ساخت ساز، یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *