صنایع دستی آشتیان

آشتیان دیار صابون های طبیعی و قالی های زیبا

آشتیان دیار صابون های طبیعی و قالی های زیبا

شهرستان آشتیان در مركز استان مركزي و در شمال شهرستان اراك واقع و مركز آن شهر آشتيان است. اين شهرستان از شمال به تفرش، از جنوب به اراك و محلات، از شمال شرق به شهرستان قم با آب و هواي نيمه بياباني، از غرب به ملایر و از شرق به سلفچگان محدود گشته است.

آشتیان

آشتیان

جاهای دیدنی آشتیان عبارت‌اند از: روستای قصر قجر، روستای چخماقلو، منطقه شکار ممنوع در کش و هاور، آشخانه، روستای در کش، آبشار بیار، موزه آشتیان، خانه دکتر عبد العظیم، منطقه شکار ممنوع، عمارت مستوفی الممالک و …

صابون آشتیانی

صابون آشتیانی

صنایع دستی آشتیان:

از سوغات وصنایع دستی آشتیان می توان به صابون، فتیر، کشمش، گردو، بادام، آش تُرماش ترشی، آش ترماش قره قروت، آش تِرِک-پِرِک، آش ترخنه دوغ، آش یارمه دوغ، قالی، جاجیم، نمد، پالان، پارچه، گلیم، خرسک، گیوه، چرم، دواتگری، رودوزی های سنتی، سفال، تذهیب و… اشاره نمود.

قالی آشتیانی

قالی آشتیانی

قالی بافی:

قالی یا فرش نوعی زیرانداز بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود.

سفال

سفال

سفال:

سُفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. پیش از رواج شیشه سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند. مرغوب‌ترین خاک در صنعت سفالگری خاک رس می‌باشد که به دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است.

گیوه

گیوه

گیوه:

گیوه نوعی پاپوش تابستانی، سبک، بادوام و مناسب برای راهپیمایی‌های طولانی، ویژه مردان روستایی و از جمله صنایع دستی مناطقی از ایران است. در استان فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه تولید گیوه رواج دارد همچنین تولید گیوه در استان مرکزی نیز وجود داشته که به مرور زمان بسیار کم شده. همه مراحل تولید این پاپوش، دستی است و عموماً از نخ قالی، نخ ابریشم و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک است.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *