صنایع دستی آبادان

آبادان سرزمین مردمان خونگرم با دستانی هنرمند

آبادان سرزمین مردمان خونگرم با دستانی هنرمند

آبادان در جنوب غربی استان خوزستان و در شمال جزیره ای به همین نام واقع شده است. این جزیره به واسطه وجود اروندرود و در غرب، رودخانه بهمنشیر در شمال و شرق و نیز خلیج فارس در جنوب آن بوجود آمده است. بخشی از جزیره آبادان در دوره ساسانیان بهمن اردشیر خوانده می‌شده‌است که نام رود بهمنشیر یادگار آن نام کهن است. درایران باستان آبادان اوپاتان نام داشته است که این نام امروز بیشتر زیبنده شرکتها در سراسر جهان است .

آبادان

آبادان

جاهای دیدنی آبادان عبارت‌اند از:آرامگاه سید عباس، موزه هنرهای معاصر،قدمگاه امام رضا،سینما رکس،موزه تنوع زیستی،پل کابلی،پل بهمنشیر،سینما نفت،کلیسای ارامنه،مسجد رانگونی ها،اروند رود،بازارهای آبادان و…

خرما

خرما

از صنایع دستی و سوغات آبادان می توان به انواع ماهی حلوا،راشگو،شانگ،شوریده،خرما،ادویه جات،حصیربافی،قلمزنی طلا و نقره،سفالگری و … اشاره نمود.

صنایع دستی آبادان:

حصیربافی

حصیربافی

حصیربافی:

در زمان حاضر رایج ترین و پر استفاده ترین صنایع دستی آبادان جاروبهایی است که به وسیله برگ درخت خرما(سَعَف) بافته می شود. کلاه حصیری آفتابی، زیر انداز حصیری، باد بزن، سبد نان و خورجین خرما از دیگر صنایع دستی آبادان است که اینها نیز از برگ درخت خرما درست می شود. همچنین از لیف و خوشه (پَنگ) این درخت برای ساختن طناب، قفس یا تور ماهیگیری، زنبیلهای بزرگ حمل خرما و بالابر درخت خرما(فروند) مورد استفاده قرار می گیرد.

قلمزنی

قلمزنی

قلمزنی طلا:

قلمزنی هنری است که از روزگاران گذشته در فرهنگ و تمدن ایران ارزش خاصی داشته و به ما ارث رسیده است، هنری است که در کتیبه های اسلامی، اماکن مذهبی و ظروف باستانی جایگاه ویژه ای دارد و تلفیق این هنر با طلا و طلاسازی آثاری بی بدیل و ماندگاری را خلق نموده است. از ويژگيهاي هنر قلمزني در دورة ساساني كه بيشتر به صورت برجسته بر روي طلا و نقره بوده، نقش حيوانات بالدار يا سرِ شير و اژدها و انواع گل و مرغهاي مختلف و صورت رقاصه‌ها در حال رقص با آلات موسيقي و نوازشگران و مجالس رزم و بزم و شكارگاههاست.

سفال

سفال

سفالگری:

سفالگری، هنری است که به صورت (شکل) سنتی طی هزاران سال اصول فنی ارزشمند خود را تا به امروز حفظ کرده است. علاوه برارزش‌های هنری با بررسی دقیق این آثار، امکان شناخت حرفه‌ها، صنایع و آثار مادی طوایف و جوامع بشری در قلمروهای فرهنگ‌های گوناگون را فراهم می‌آید. بنابرآنچه گذشت، باید سفال را به عنوان تجلی فعالیت ذهن و خلاقیت و ابداع هنری انسان‌های گذشته ارج نهاد؛ زیرا سفالگری هنری همگانی بوده که نه تنها سلیقه ابداع کننده، بلکه نشانه‌های معینی از زندگی اجتماعی و دوره زندگی و ویژگی‌های مادی و معنوی آن را به ما نشان می‌دهد و وسیله مستقیمی برای شناسایی تمدن شهرها، اقوام و ادوار مختلف است؛ زیرا هر ملتی برای تزئین سفال‌های خویش، نشانه، اشکال و تزئینات ویژه خود را به کار می‌برده است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *