شیشه گری فوتی

شیشه گری فوتی هنری کاربردی در زندگی ما

شیشه گری فوتی هنری کاربردی در زندگی ما

یکی از صنایع دستی کاربردی زیبای ایران شیشه گری فوتی نام دارد؛ که عبارت است از ساخت و تهیه‌ی گلدان، لیوان، کاسه و سایر ظروف مصرفی_تزیینی، با استفاده از روش دمیدن در خمیر مذاب شیشه (شامل سیلیس، خرده شیشه، عناصر ذوب کننده، تثبیت کننده وشفاف کننده).

شیشه گری فوتی

شیشه گری فوتی

رمان گیر شمن در حفاریهای چغازنبیل، بطری های شیشه ای به دست آورده که قطر خارجی آنها ۲٫۵ سانتیمتر و قطر سوراخ ۰٫۶ سانتیمتر و درازا ۷۵ سانتیمتر بوده است. با کشف اشیای زیاد شیشه ای از زمان پارتها و ساسانیان می توان گفت صنعت شیشه سازی در همان زمان در ایران رایج بوده است.

شیشه گری فوتی

شیشه گری فوتی

شیشه جسمی است شفاف، شکننده و ترکیبی از سیلیکاتهای قلیایی و هنر شیشه گری عبارتست از فرم وشکل دادن مواد معدنی ذوب شده در کوره در حرارت بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه‌ی سانتیگراد با استفاده از روش دمیدن با لوله‌ی مخصوص و ابزار ساده دستی که مراحل تکمیل و تزیین آن شامل نقاشی، تراش، آبگز کزدن، مات کردن و غیره است.

شیشه گری فوتی

شیشه گری فوتی

تهران یکی از مراکز مهم تولید شیشه است. میمند استان فارس نیز از مناطقی است که شیشه گری در آن از زمان های گذشته رواج داشته است.

شیشه گری فوتی

شیشه گری فوتی

روش نگهداری آن حفاظت از ضربه، حرارت و آتش مستقیم و ناگهانی، سرد گرم شدن به یکباره (تغییر دمای ناگهانی) است و با آب و شوینده های معمولی قابل شستن است. از استادان این رشته باید از حاج علی و حاج حسین بختیاری، گلکار، یوسفی، الهی، وفایی ممقانی، سلیمانی و مهندس محمد ضیایی نام برد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *