شک بافی

شک بافی هنر زنان جنوب برای زینت لباس

شک بافی هنر زنان جنوب برای زینت لباس

یکی از صنایع دستی تزیینی-کاربردی ایران شک بافی نام دارد. در مناطق روستایی استان هرمزگان برای تزیین سر آستین، پایین دامن و یقه لباسهای زنانه، نوعی نوار باریک می بافند که به آن شک اطلاق می شود.

شک بافی

شک بافی

بافت شک، توسط جا به جایی چندین قرقره‌ی طلایی یا نقره ای که خوس نامیده می شود بر روی بالشتکی که بدین منظور تهیه شده، انجام می گیرد. نام این مجموعه (بالشتک، پایه‌ی چوبی و قرقره های طلایی و نقره ای) جوغن است.

شک بافی

شک بافی

شک بافی حرفه ای خانگی است و توسط زنان و دختران استان هرمزگان انجام می گیرد. عرض این دستبافته به نسبت طرح مورد نظر از ۵ میلیمتر تا ۶ سانتیمتر بوده و به همین جهت با توجه به تفاوت عرض و نقوش بافته شده به اسامی مختلفی مانند زری یک فضله، زری دو فضله، زری سه فضله، شک عین القمری، کله قندی، لب لبه ای، گل اشرفی ساده، قبر عاشقون، دال دالی، غولی ده قالبه، قیچی، لوزی، رافعی، خاتم بندی، عامل گردان و … نامیده می شود.

شکبافی

شکبافی

لباسهای محلی زنانه‌ی استان هرمزگان، لبه‌ی آستین دور یقه، لبه ی دامن، ازاطراف سجاده و … با این نوارها تزیین می شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده ها و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

شک

شک

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *