ساق بند پشمی

سفری به شهر صخره ای سقز با کلاش

سفری به شهر صخره ای سقز با کلاش

سقز یكی از شهرهای استان كردستان است كه در شمال غربی سنندج است و از شمال به بوكان و از غرب به بانه و از جنوب به منطقه تیلكو و از شرق به منطقه افشار منتهی میشود.

صخره های شگفت انگیز

صخره های شگفت انگیز

از جاهای دیدنی سقز می‌توان به مسجد شیخ مظهر، روستای چکشه، روستای جنیان، روستای ترجان، روستای شمسه، روستای وزملا، مسجد شیخ حسن مولانا، معماری شگفت انگیز در دل صخره ها، دریاچه سد شهید کاظمی، حمام حاج صالح، بازار قدیمی، غار سور آوا، مسجد دو مناره، رودخانه زرینه رود، قلعه تاریخی زیویه و… اشاره نمود.

سوغات سقز

سوغات سقز

صنایع دستی و سوغات سقز عبارت‌اند از:

فرش بافی٬ گليم بافی٬توپ دوزی٬ نازک کاری٬ معرق کاری٬ جاجيم بافی٬ جوراب بافی٬ تنورسنتی٬ ساق بندپشمی٬ کفش٬ کلاش و انواع تخمه بوداده آفتابگردان، انواع خشکبار و …

کلاش

کلاش

کلاش:

کفش کلاش یکی از صنایع دستی می باشد که صدها سال است در قسمتهای مختلف کردستان مورد استفاده قرار می گیرد و همکنون هزاران خانواده از همین طریق امرار معاش می کنند. كلاش داراي ويژگي هاي خاصي است كه باعث شده در زمان كنوني كه انواع واقسام كفش هاي كارخانه‌اي بازار پاپوش كشور را در اختيار گرفته‌اند هنوزهم به عنواني كفشي عمومي ونه تزييني مورد استفاده قرار گيرد. يكي از ويژگيهاي منحصر به فرد كلاش اين است كه اين پاي افزار چپ و راست ندارد و فرد مي‌تواند هر لنگه از كلاش ها را در هر يك پاهايي كه دوست دارد، بپوشد.

ساق بند پشمی

ساق بند پشمی

ساق بند پشمی:

(پوزوانه)، در قدیم برای جلوگیری از سرمای شدید منطقه در فصل زمستان و حرکت آسان در داخل برف و جلوگیری از رسیدن رطوبت به پاها، جلوگیری از گزش مار در فصل تابستان، جمع کردن شلوار گشاد کردی برای عبور از کوهستان ها و سنگلاخ های صعب العبور منطقه بوده است.

گلیم

گلیم

گلیم بافی:

آنچه كه گلیم را بعنوان یك هنر اصیل معرفی می‌كند تنوع و زیبایی طرح‌ها و رنگ‌های آن است در میان صدها گلیم بندرت می‌توان چند گلیم را پیدا كرد كه شبیه یكدیگر باشند زیرا بافت آنها بر اساس طراحی از پیش آماده نبوده بلكه بیشتر تابع ذهن خلاق، ذوق و فرهنگ خاص بافنده است در واقع دستهای هنرمندان همواره زیبایی‌های طبیعت را به صورت طرح ها و نقش‌ها بر گلیم منعكس ساخته‌اند و نیز بسته به بافنده آن و نوع ضربات دفتین و مقدار كشش پودها وتنظیم تارها باعث گوناگونی بافت از یكنوع طرح می باشند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *