جلد سازی

جلد سازی هنر زیبا سازی کتاب

جلد سازی هنر زیبا سازی کتاب

یکی از صنایع دستی تزیینی –کاربردی ایران جلد سازی یا تجلید نام دارد. جلد سازی هنر زیبا ساختن روی کتاب و مدخل آن است قدمت جلد و جلدسازی به قدمت خود نوشتن است، حتی کتیبه های آشوری بر روی لوح گلی پوشش حفاظتی داشت، اما قدمت جلد در شکل تقریبا متداول امروزی به اوایل مسیحیت می رسد. توجه به این هنر در زمان شاه طهماسب صفوی به اوج کمال رسید، روی جلد را به طریق زرکوب، پوشش طلا می دادند و پشت جلد را معرق می ساختند و با گل و بته و درخت و باغ و صحرا و جانور و سیمرغ و اژدها و پرندگان و آهو بر روی جلد هنرنمایی و رنگ آمیزی می کردند.

جلد سازی

جلد سازی

امروزه جلد را از مقوا می سازند، البنه در مواردی روی آن را با کاغذ و یا پارچه و چرم می پوشانند. جلدها را از نظر نوع ساخت آن می توان به انواع مختلف تقسیم کرد که هر کدام از روشها به مرور زمان در اثر پیشرفت هنر جلدسازی به وجود آمده است. برای تهیه ی جلد در انواع مختلف، روش های متنوعی وجود دارد:

جلد سازی

جلد سازی

جلد ضربی: برای ساخت جلد ضربی، ابتدا روی زمینه را چرم می کشند، سپس با فلز منقوش روی چرم می کوبند تا چرم حالت نقش برجسته بگیرد.

جلد سازی

جلد سازی

جلد سوخت: بعد از کشیدن چرم روی زمینه، فلزی که حاوی نقش دلخواه است را داغ می کنند و با فشار بر چرم جلد، نقش برجسته به دست می آید.

جلد سازی

جلد سازی

جلد لاکی: روی زمینه ی مقوایی، یک لایه روغن شفاف زده، سپس با رنگ و روغن روی جلد را نقاشی کرده و نهایتا روی آن را لاک می زنند. (روش پاپیه ماشه)

جلد موجی: در این نوع جلد، ترکیبی از قلع و سریشم را روی زمینه زده و بعد از خشک شدن روی آن را با سنگ صیقلی براق می کنند.

جلد زرکوب

جلد زرکوب

جلد زرکوب: بعد از کشیدن چرم روی زمینه، طرح یا نوشته مورد نظررا کلیشه کرده و به وسیله ی آن طرح را با به کار بردن ورقه های طلا روی جلد پرس می کنند.

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *