تکه دوزی

تکه دوزی هنر دوخت قطعات رنگی پارچه

تکه دوزی هنر دوخت قطعات رنگی پارچه

یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران لندره دوزی (تکه دوزی) نام دارد. این هنر معمولا به دوخت قطعات ریز و درشت و رنگانگ پارچه های مختلف به یکدیگر اطلاق می شود. جاذبه ی لندره دوزی (که خود نوعی از چهل تکه دوزی است) در حالت رنگانگی آن است. لندره دوزی برای تهیه ی رویه ی لحاف، رویه ی کرسی، رختخواب پیچ، رویه ی پشتی، روقوری، روتختی، کوسن، پشتی، رومبلی، پرده، دامن، سوزنی و بقچه، سجاده، سفره، وسایل آشپزخانه، تابلوهای تزیینی و دیوارکوب مورد استفاده دارد. روش های لندره دوزی عبارت است از: روش ساده، روش معرق، روش ضخیم و برشی، روش نمدی و روش مرصعی.

تکه دوزی

تکه دوزی

روش ساده: این دوخت معمولا به دوخت قطعات ریز و درشت و رنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگر اطلاق می شود. این قطعات معمولا از انواع پارچه های: ساده، گلدار، چهارخانه، محرماتی، خالدار تهیه می شود و نام چهل تکه نیز به معنای استفاده از تکه های مختلف در تعداد زیاد بر روی این هنر صناعی نهاده شده است، تکه های پارچه عموما به شکل: مربع، مثلث ریز و درشت و لوزی بریده و از پشت با کوک به یکدیگر وصل می شود و سپس به وسیله ی دوخت های ریز به هم دوخته و محکم می شود.

تکه دوزی

تکه دوزی

روش معرق: در این روش، هنرمند پس از طراحی و نقش پردازی روی زمینه، کادرهای معین روی زمینه را، از زمینه جدا و به اندازه ی آن از رنگ دیگر زمینه بریده و جایگزین می کنند و با ایجاد هماهنگی رنگ ها روی بخیه ها را قیطان گذاری کرده، دوخت های تزیینی دیگری را برای جلوه بخشیدن خاص به دوخت به کار می رود.

تکه دوزی

تکه دوزی

روش ضخیم دوزی و برشی: در این روش گاهی از ۵ یا ۶ لایه از پارچه هابا رنگ های متفاوت استفاده می شود. ابتدا طرح را روی زمینه پیاده کرده بعد با توجه به نقش زمینه قسمت هایی از لایه های رویی را می برند تا رنگ پارچه ی زیرین نمایان شود.

لندره دوزی

لندره دوزی

روش نمدی (فوتر): قطعات نمد های الوان را سنجاق کرده و با بخیه ی لغزنده به زمینه می دوزند. جنس زمینه را باید از پارچه ای ضخیم انتخاب کرد تا با جنس نمد تا با جنس نمد تناسب داشته باشد، نخ پشمی الوان را برای برودری دوزی مناسب بوده و می توان این دوخت را با دوخت های دیگر همراه کرد.

لندره دوزی

لندره دوزی

روش مرصعی: در این روش دوخت، هنرمند تکه دوزی را با سنگ دوزی، مروارید دوزی، منجوق دوزی، زغره دوزی همراه می سازد که این لندره دوزی را لندره دوزی مرصعی می گویند.

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *