آهک بری

آهک بری هنر کاربردی در معماری

آهک بری

یکی از هنر های زیبای مرتبط با معماری آهک بری نام دارد. این هنر از زمان ساسانیان به بعد در معماری ایران رواج یافته و در بناهای دوره ی اردشیر می توان نمونه هایی از آن مشاهده کرد.

آهک بری

آهک بری

کاخ اردشیر در فیروز آباد فارس، حمام قطارچیان در سنندج، حمام حسن آباد در حسن آباد یاسوکند، حمام خان (ظهیری) در بازار سر پوشیده سنندج پایین تر از مسجد داروغه، حمام شیشه در ضلع شمالی بلوار کردستان، حمام صلاحی در ضلع شرقی خیابان فردوسی و مجاور بازار قدیمی سنندج، حمام عبدالخالق و حمام عمارت آصف در کردستان نیز از دیگر بناها است که در تزیین آنها از آهک بری بهره جسته اند.

روش کار مانند هنر گچبری است، با این تفاوت که مواد اولیه ی گچبری، گچ بوده و برای تزیین سقف و ستون داخل بناها مورد استفاده است. ولی در آهک بری مواد اولیه ی آن آهک است و برای تزیین نمای بیرونی بناها و قسمت های مرطوب بنا مانند حمام و حوض خانه ها که در معرض باران و رطوبت قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. برای تزیین داخل بناهای مرطوب مانند حمام و حوض خانه ها نیز از آهک بری استفاده می شده است. ابزار کار این هنر همانند گچ بری شامل ماله، کاردکفانواع قلم ابزار و سمباده است. استاد رحیم زمانی از هنرمندان بنام این رشته است که به جلوگیری از ترک خوردن استفاده کرده اند که مهندسان آلمانی و ایتالیایی را حیرت زده کرده است. روش نگهداری آن جلوگیری از ضربه و پاشیدن رنگ و کندن است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *