مواد دور ریز

مصاحبه با خانم نیکی دوایی هنرمند نقاش و ساخت با مواد دور ریز

مصاحبه با خانم نیکی دوایی هنرمند نقاش و فعال محیط زیست در ساخت با مواد دور ریز

قرار بود پزشک شوم. اما خوشبختانه در کنکور حد نصاب لازم برای رشته پزشکی را نیاوردم و وارد رشته هنر که علاقه قلبی من بود تحصیلات آکادمیک را آغاز کردم. تحصیلاتم هنر است و در کنار همسرم که سالهاست در زمینه خاکشناسی و بیابان زدایی فعالیت می کند، در حوزه حفاظت از محیط زیست تلاش می کنیم.

کاردستی با مواد دور ریز

کاردستی با مواد دور ریز

در حدود ۲۰ سال است فعالیتی را آغاز کرده ام که در آن از مواد دور ریز برای خلق آثار هنری استفاده می کنم. به عقیده من کسی که مواد دور ریز را از طبیعت گردآوری می کند و با کار روی آن محصول جدیدی خلق می کند حیاتی دوباره به آن می بخشد.  در این زمینه به دانشجویان محیط زیست، کشاورزی، مدارس و … آموزش می دهم. در واقع به این افراد آموزش می دهم که چطور می شود به مواد اطرافمان به خصوص مواد دور ریز زندگی دوباره بخشید.

کاردستی با مواد دور ریز

کاردستی با مواد دور ریز

این طرح به نوعی راهی برای درمان افسردگی است. چون کسی که وسیله دورافتاده از چرخه زندگی را از انباری، زمین، باغچه، …بر می دارد و سپس با آن اثر جدیدی خلق می کند که روزی در یک نمایشگاه به عنوان یک اثر هنری نمایش داده می شود روان او نیز از انزوا بیرون می آید و احساس می کند قلب زندگی در او می تپد.

کاردستی با مواد دور ریز

کاردستی با مواد دور ریز

شیوه کاری ما به این صورت است که اصولا دور هم جمع می شویم و وسایل دور ریز را روی میز می ریزیم. سپس هر فردی می گوید با آن وسیله چه چیزی می تواند درست کند. من نیز به عنوان مربی کار با رنگ و نحوه انتخاب رنگ مناسب برای هر وسیله را آموزش می دهم.

کاردستی با مواد دور ریز

کاردستی با مواد دور ریز

این کار جمعی باعث می شود احساس مفید و مثبت بودن می کنیم. کار هنری که در جمع ساخته می شود باعث شوق افراد می شود و همبستگی و الفتی عمیق بین افراد ایجاد می کند. افسردگی یکی از بزرگترین دشمنان محیط زیست است زیرا برای فرد افسرده زندگی مفهوم خود را از دست داده است.

کاردستی با مواد دور ریز

کاردستی با مواد دور ریز

از طرف دیگر این طرح به همه کسانی که علاقه مند هستند کار هنری انجام دهند و امکان تهیه مواد اولیه برای کار نیستند این امکان را می دهد از ضایعات و مواد دور ریز کارهای هنری منحصربه فردی خلق کنند. به نوعی این طرح در خدمت توانمند سازی افراد نیز است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *