بته جقه

مشخصات نقشه بته جقه، بته میر،بته خرقه ای

مشخصات نقشه بته جقه، بته میر،بته خرقه ای

نقشه بته جقه

نقشه بته جقه

بته جقه

بته جقه را به درخت سرو تشبیه می کنند درخت سرو در ایران باستان مقدس شمرده می شد این نقش علاوه بر قالی در پارچه های قلمکار، مینیاتور، قلمزنی، ترمه دوزی، زری بافی در تذهیب و تشعیر و کاشیکاری و نساجی نیز بکار می رود.

از بته جقه جواهر نشان برای تاج پادشاهان و نیم تاج بانوان بعنوان سمبل و نشان سلطنتی استفاده می کرده اند در زمان صفویان با توجه به تاثیر هنر ایران بر هنر هندی، نگاره بته جقه ایرانی به بته کشمیری و بته ترمه معروف شد. خطهای نگاره بته جقه بیشتر کمانی است و گاهی نیز با خطهای راست و خط پیرامون آن با دو خط مانند حاشیه رسم می شود، دم بته بیشتر به نگاره اسلیمی برگی متناسب با طرح اصلی می پیوندد، درون بته جقه را با نگاره های گوناگون مانند گل، اسلیمی، ختایی، بته جقه کوچک و حاشیه آنرا (که کمتر خالی است) با اسلیمی نگاره های دیگر آرایش می کنند و گاه وسط بته، ساقه ای با گل و برگ نقش می شود، بته جقه گونه هایی دارد که ویژه هر کانونی که باشد به نام همان کانون نامیده می شود.

نقشه بته میر

نقشه بته میر

بته میر

بته های ریز و کوچکی هستند (بزرگتر از بته بادامی) که در قالی های سرابند اراک بافته می شوند و بنام میر سرابند و یا قالی میر مشهورند؛ که از قرن ۱۲ ه.ق در این منطقه رواج یافته اند.

نقشه بته خرقه ای

نقشه بته خرقه ای

بته خرقه ای

بته ای درشت همانند شکل درخت کاج و یا میوه آن است بدلیل بزرگی عنوان خرقه ای گرفته است، برای تزئین درون آن شاخه هایی پرگل ریز بکار می برند، از لحاظ شکل و ظاهر این بته با بته های میری و ترمه ای هم شکل است، حوزه تولید آن بیشتر کرمان، قم و کاشان است.

کتاب: شناخت طرح ها و نقشه های فرش ایران و جهان

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *