saboo

مرصع کاری هنری بر روی سنگ های گران قیمت

هنر مرصع کاری در زیر شاخه هنر کار بر روی سنگ‌های گران قیمت قرار می‌گیرد، این هنر عبارت است از آراسته کردن زیور آلات، ظروف و اشیا تزیینی به وسیله نشاندن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و جواهر آلات بر روی آن‌ها.

پیشینه‌ی هنر مرصع کاری به علت تجملاتی و اشرافی بودن آن بیشتر از هر زمانی به دوران حکومت سلسله‌های قدرتمند یعنی هزاران سال پیش باز می‌گردد ، از جمله این موارد می‌توان به سلسله هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان و.. اشاره کرد که آثاری همچون کاسه‌ها و جواهرات و جام‌های مرصع کاری شده از خود به جای گذاشتند.

در دوران گسترش اسلام به این دلیل که استفاده از ظرف و اشیا طلا مکروه اعلام شد، هنرمندان، مرصع کاری را فرصتی دوباره برای بروز خلاقیت‌ها و استعدادهای خود دانستند.

مرصع کاری

مرصع کاری

صنعت مرصع کاری در هر دوران از محبوبیتی خاص برخوردار بود اما اوج کمال این صنعت مربوط به زمان سلجوقیان است، تکنیک‌هایی که در این دوره برای مرصع کاری به کار گرفته می‌شد با هر زمان دیگری تفاوت داشت، و این مساله می‌تواند یکی از دلایل به اوج رسیدن مرصع کاری در این مقطع باشد.

مواد اولیه مرصع کاری

مواد اولیه‌ی مورد استفاده در این صنعت شاید کمی گران باشد، اما ماه عسل کار با این مواد اولیه و مشاهده نتیجه علاوه بر اینکه باعث ایجاد ارزش افزوده تری بر این مواد اولیه می‌شود خستگی کار را هم از تن مرصع کار به در می‌کند، این مواد اولیه گران قیمت شامل سنگ‌های قیمتی زیر می‌شود:

۱-الماس ۲- زمرد ۳- یاقوت ۴- عقیق ۵- فیروزه ۶- یشم

ابزارها

مسلماً کار با سنگ‌های با ارزش ذکر شده نیاز به ابزار دقیق و ظریف مخصوص به خود را دارد، این ابزار موارد زیر را تشکیل می‌دهد:

  • قلم انگلا: این قلم برای قلم زنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سمبه
  • قلم چنگ خواباندن
  • ماردالا: این وسیله کاری شبیه کار چکش را انجام می‌دهد.
  • گوار سه غلطان: از این ابزار برای غلطاندن بر روی طلا و نقره به منظور مهار شدن نگین در جای خود استفاده می‌شود.
مرصع کاری

مرصع کاری

 

روش کار با سنگهای قیمتی

۴ روش برای خلق یک اثر هنری مرصع با مواد اولیه و ابزارهای ذکر شده وجود دارد که عبارتند از:

  1. قلم خور
  2. چنگی
  3. کاسه‌ای
  4. ریلی

هرکدام از روش‌های بالا بسته به نوع ساختار سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بعضی موارد از موم برای این کار استفاده می‌شود که این روش برای همه سنگ‌ها قابل استفاده نیست.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *