مرس-بافی

مرس بافی هنری سنتی و دیرین از دیار کرمانشاهان

مرس بافی هنری سنتی و دیرین از دیار کرمانشاهان

مرس بافی یکی از هنر‌های سنتی دیرین مردم استان کرمانشاه است، که اخیراً نیز به ثبت ملی رسید. مرس نوعی پارچه مخصوص است که در مناطق کرد‌نشین تولید می‌شود، به گونه‌ای که بافت این پارچه برای تهیه پوشاک محلی (مردان و زنان) از گذشته‌های بسیار دور در این مناطق رایج بوده است.

مرس بافی و تولید پارچه گرنبها

اصلی‌ترین مناطق مرس بافی در استان کرمانشاه مربوط به شهرستان‌های جوانرود و پاوه است، که مراکز عمده آن در این دو شهرستان شامل نودشه و روستا‌های هجیج، داریان و روستای خانقاه است. در واقع بهترین نوع مرس متعلق به روستا‌های هورامان است. سابقه این هنر بسیار قدیمی و به دوره پیشدادیان می‌رسد و به گفته استاد‌کارانی که در حال حاضر نیز به کار تولید این پارچه مشغول هستند، این هنر سابقه‌ای چندهزار ساله دارد.

مواد اولیه مرس بافی

مواد اولیه موردنیاز آن پشم بز «مرسی» است، که در واقع کرک‌های نازک زیر بغل و گردن بز می‌باشد و بیشتر از مناطق مهاباد، بانه، سنقر و زاخو عراق تأمین می‌شود. در این هنر، پشم‌های مورد‌نیاز رنگ‌آمیزی نمی‌شود، بلکه با ترکیب دو یا چند نوع پشم خودرنگ با همدیگر و حلاجی کردن آن بدست می‌آید. بطور مثال برای بدست آوردن انواع قهوه ای، از نوک مدادی (خاکستری)، مشکی و کرم استفاده می‌شود.

پشم-بز

ابزار کار مرس بافی

برای بافت مَرَس به دستگاه نخ ریسی ساده برای ریسیدن موی بز و سپس به دستگاه دو وَردی یا چهار وَردی ساده نساجی سنتی برای بافتن آن، نیاز است.

ابزار کار مرس بافی

روش و مراحل تولید مرس بافی

پارچه مرس در واقع با همان دستگاه موج بافی بافته می‌شود، با این تفاوت که در هنگام چله کشی به اصطلاح خود مرس بافان ۷۵ گره می‌بندند و تکه‌های ۱۵ سانتی‌متری با عرض ۶۵ سانتی‌متر و نهایت طول ۳۲ متر بافته می‌شود و کار بافت آن ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.

موارد مصرفی مرس بافی

از آنجا که منطقه کرمانشاه به‌خصوص مناطق پاوه و اورامانات از نظر جغرافیایی و آب و هوایی، کوهستانی و سرد است؛ این لباس محلی به جهت کاربرد موی بز در گرم نگهداشتن فرد مؤثر است. همچنین موی بز، دافع حشرات گزنده و دوام پارچه است. همچنین از پارچه مرس برای تهیه لباس محلی مردان به نام «چوخ و رانگ» که مختص مردان منطقه هورامان است استفاده می‌شود.

چوخ-رانک

در هنر مرس بافی، نقوشی روی پارچه بافته نمی‌شود و پارچه بدون نقش است و به صورت تکه‌های ۱۵ سانتی‌متری دوخته، به هم متصل می‌گردد. به این ترتیب می‌توان با استفاده از این رنگ‌های طبیعی انواع رنگ‌ها را به دست آورد و به یک بافته تماماً سنتی و اصیل رسید.

سازمان‌های حمايتي و نظارتی که مرس بافی را حمایت می‌کنند: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت بازرگانی، مرکز آموزش فنی وحرفه ای هستند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *