مراغه_فرش ابریشم

مراغه سرزمین گنبدان سرخ ابریشمی

مراغه از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که از سمت شمال با شهرستان تبريز، از شمال شرق با شهرستان بستان‌آباد، از شرق با شهرستان هشترود، از جنوب با استان آذربايجان غربي و شهرستان ملكان، از جنوبی با شهرستان چاراويماق، از غرب با شهرستان بناب و از شمال غرب با شهرستان اسكو و عجب‌شیر هم‌جوار هست.

مراغه(گنبد سرخ)

مراغه(گنبد سرخ)

مناطق دیدنی مراغه عبارت‌اند از: مقبره آقا لار، آب‌های گرم و سرد معدنی، دریاچه سد علوی، پل مردق و رودخانه مردق، گویجه قلعه، غار های قیزخ، کهل و کهجوق، غار هامپوییل، غارهای اطراف رصدخانه، معبد مهر، موزه ایلخانی، مقبره اوحدی، رصدخانه، گنبد غفاریه، گنبد مدور، گنبد کبود، گنبد سرخ، کلیسای هوانس و مسجد ملارستم.

مراغه(صابون سنتی)

مراغه(صابون سنتی)

از صنایع‌دستی و سوغاتی‌هایاین شهرستان می‌توان به صابون سنتی، عسل سهند، فرش ابریشم، خشکباری چون بادام، گردو آلوچه، سجوق، باسلوق، منبت‌کاری، گلیم، چاقوسازی، سفالگری، معرق و مینیاتور اشاره نمود.

صنایع دستی مراغه:

مراغه(فرش)

مراغه(فرش)

فرش:

فرش مراغه در دو نوع ابریشمی و پشمی بافته می‌شود که فرش ابریشم عمد تا به خارج از کشور صادرشده و از منابع ارزآوری محسوب می‌شود و فرش پشمی نیز با طرح‌های گوناگون و تنوع بیشتر در تجارت داخلی در گردش است. پنجه های طلایی هنرمندان این منطقه هرلحظه از نخ ها و ابریشم های بی‌رنگ نقش‌های هزار رنگ می‌آفریند.

مراغه(معرق)

مراغه(معرق)

معرق:

معرق به معني وصله هست و به‌طورکلی به شكل هايي گفته می‌شود كه از كنار هم گذاشتن تكه هاي كوچك و بزرگ چوب و يا كاشي تشکیل‌شده باشد. معرق به دو صورت كاشي معرق و معرق چوب تاريخچه بسيار دیرینه‌ای در آذربايجان دارد كه از دوره سلجوقيان به‌سرعت رو به تكامل بوده است.

مراغه(چاقوسازی)

مراغه(چاقوسازی)

چاقوسازی:

صنعت چاقوسازی با قدمت تاریخی طولانی که تاریخ دقیق آن معلوم نیست در این شهر با داشتن استادان زبردست و باتجربه در این فن از مراکز بنام و هم‌تراز استان زنجان به‌حساب می‌آید. این گروه از صنعتگران بازوی نیرومند اغلب صنایع و کشاورزی و دامداری هستند چراکه عمده‌ترین تأمین‌کننده ابزارها و خدمات موردنیاز آن‌هاست. امروزه این صنعت به دو صورت آهنگری و چاقوسازی در این شهر موجودیت خود را حفظ کرده است.

مراغه_مینیاتور

مراغه_مینیاتور

مینیاتور:

به‌نوعی هنر نقاشي گفته مي¬شود كه در آن قواعد علم مناظر و ديده ها و کالبدشناسی رعايت نمي¬گردد و رنگ جنبه تزييني دارد و جزئيات با ریزه‌کاری نشان داده مي¬شود. از دوره صفوي تاکنون اين هنر فراز و نشیب‌هایی را پيموده است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *