مانتو سنتی

مدل مانتو با طرح های هنری و سنتی

مدل مانتو با طرح های هنری و سنتی

در مقالات گذشته به تفصیل در مورد مانتو به عنوان پوشاک رسمی و اجتماعی زنان ایران صحبت کرده ایم. در این مقاله به روش‌هایی می پردازیم که با استفاده از آن‌ها می توان مدل مانتو خاص و منحصر به فرد و در عین حال زیبا و چشم نواز می پردازیم. لباس‌های سنتی و محلی مناطق مختلف ایران همواره با انواع هنرهای بومی تزئین شده اند و جلوه خیره کننده‌ای دارند. لباس‌هایی با رنگ‌های شاد و جذاب و طرح‌هایی که غالباً برگرفته از طبیعت هستند و دستان هنرمند با طرح ذهنی آنها را بر تار و پود پارچه جا نهاده است. استفاده از این هنرهای سنتی در کناری شیوه های جدید و مدرن صنعت مد و لباس را در سراسر دنیا متحول کرده است. بگونه‌ای که برندهای مطرح اروپایی و آمریکایی ایده‌هایی از طرح های سنتی مشرق زمین و آفریقا برای طراحی لباس شوهای مختلف خود گرفته‌اند.

مدل مانتو سنتی

مدل مانتو سنتی

در چند سال اخیر به همت هنرمندان ایرانی و فارق التحصیلان مد و لباس ایرانی در صنعت مانتو ایرانی می توان مدل مانتو هایی با استفاده از طرح‌های سنتی و هنری همچون گلدوزی، ابریشم دوزی، تکه دوزی، پته دوزی، نقاشی روی پارچه و … را دید که در شوهای لباسی که توسط مزون‌های حرفه ای برگزار می شوند یا در فروشگاه هایی که محصولات دست ساز می فروشند، عرضه می شوند.

از دیگر سو در میان نسل جدید نیز علاقه مندان زیادی به مدل مانتو با طرح‌های سنتی و هنری شکل گرفته است که به رونق این صنعت کمک می‌کند. علاقه مندانی که با  مدل مانتو تکراری با رنگ‌های ساده و بی روح ارتباط بر قرار نمی کنند و به دنبال پوششی هستند که در عین سادگی، زیبایی خاصی از هنر های سنتی و مدرن به عاریه گرفته اند.

 مانتو سنتی

مانتو سنتی

در این میان مقاله به مدل مانتو با هنر نقاشی روی پارچه و مدل مانتو تزئین شده با ابریشم دوزی  می پردازیم. در مقاله ای دیگر به انواع روش‌های دیگر برای خلق مدل مانتو سنتی و هنری خواهیم پرداخت.

مدل مانتو نقاشی شده

مدل مانتو نقاشی شده

مدل مانتو با نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه هنری است که جامعه مدرن از آن بسیار استقبال کرده است. نقاشی در جامعه مدرن دیگر تنها در اختیار برای تزئین دیوار و تابلوهای نقاشی نیست. از این هنر برای تزئین لباس، کیف، کفش، وسایل تزئین خانه و … استفاده می شود. برای نقاشی روی پارچه نیاز به ابزارهای سخت و پیچیده ای نیست. کافی است طرح مورد نظر را روی پارچه بکشید و سپاس با استفاده از رنگ آکریلیک، مقداری چسب و چند قلمو  شروع به نقاشی کنید. در مقاله ” نقاشی روی پارچه و تبدیل مانتو ساده به مانتویی منحصر به فرد”  به تفصیل به این هنر زیبا پرداخته ایم.

مدل مانتو سوزن دوزی

مدل مانتو سوزن دوزی

مدل مانتو با هنر سوزن دوزی

هنر سوزن دوزی یکی از هنرهای سنتی ایرانی است که در مناطق مختلف ایران با ویژگی های محیطی و اجتماعی آنجا طرح و نقش آن متفاوت است. در ایران بیش از ۱۰۰ نوع سوزن دوزی مختلف وجود دارد که از جمله معروف ترین آنها ابریشم دوزی بلوچی است. در سال‌های اخیر از این هنر در طراحی لباس های مدرن استفاده می شود. مانتوهایی که با استفاده از این هنر تزیین می شوند، به واسطه کار سخت و طاقت فرسای سوزن دوزی غالباً گران هستند. انواع مدل مانتو که با این هنر تزئین شده، بسیار خاص و منحصر به فرد هستند. از سوزن دوزی برای تزیین یقه، دور آستین، نوار جای دکمه، کمر مانتو و یا در گوشه ای از سمت راست یا چپ مانتو استفاده می شود. در مقاله ” مانتو سنتی سوزن‌ دوزی شده منحصربه فرد و متفاوت ” بیشتر به این موضوع پرداخته ایم.

 مانتو سوزن دوزی

مانتو سوزن دوزی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *