محلات گلستان هنر

محلات گلستان هنر های اصیل و ارزشمند ایرانی

شهرستان محلات در جنوب شرقي استان مرکزی واقع‌شده و از شمال به قم و آشتيان، از شمال شرقي به دليجان، از جنوب به خمين و گلپايگان و از غرب به اراك محدود می‌شود.

باغ-گل-محلات

باغ-گل-محلات

از مناطق دیدنی این شهرستان می‌توان به سرچشمه، آبگرم، گلخانه‌های گل، آتشکده آتشکوه، گل گیاهان زینتی، بنای باستانی خورهه، مسجد جامع، امامزادگان فضل و یحیی، امامزاده عبدالله، قلعه جمشیدی، قلعه آقاخان، اقلیم و نواحی ییلاقی، غار سوراخ گاو، غار یکه چاه، غار گدار چشمه و… اشاره نمود.

بنای-خورهه-محلات

بنای-خورهه-محلات

سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی این شهرستان عبارت‌اند از: حلواارده، حلواشکری، گیوه، گل‌های زینتی، قالی‌بافی، گلیم‌بافی، آثار چوبی معرق‌کاری،خراطی چوب، رودوزی‌های سنتی. پاپوش سنتی، گیوه‌دوزی، گیوه‌بافی، سفالگری.

حلوا ارده محلات

حلوا ارده محلات

صنایع دستی شهرستان محلات:

خراطی چوب:

خراطي چوب يكي از صنایع‌دستی سنتی ايران است كه از زمان‌های قديم در اين مرزوبوم رواج داشته و به‌طورمعمول در مناطقی از كشور كه چوب در آنجا بيشتر يافت مي‌شود رايج است زيرا ماده اوليه‌ی عمده‌ی آن چوب هست چوب‌های مورداستفاده در خراطي شامل گردو، نارون، توسكا، زبان‌گنجشک، بيد، چنار، چوب سفيد، كهور گلابي، كيكم و . هستند.

خراطی چوب محلات

خراطی چوب محلات

گلیم‌بافی:

در ابتدا به جامه درشت پشمین، گلیم می‌گفتند ولی در حال حاضر، گلیم، بافته‌ای است داری و بدون پرز که با نخ پشمی، پنبه‌ای یا کنفی، با درگیری تاروپود بافته می‌شود. به‌این‌ترتیب که از نخ پنبه‌ای به‌عنوان تار و از نخ پشمی رنگارنگ به‌عنوان پود استفاده می‌شود. در گلیم‌بافی، نقشه کاربرد چندانی ندارد. گلیم‌های هر منطقه طرح و رنگ ویژه‌ای دارد که با توجه آن از بافته‌های مناطق دیگر مجزا می‌شود.

گلیم بافی محلات

گلیم بافی محلات

رودوزی‌های سنتی:

هنر آراستن و رویه آرایی پارچه به‌وسیله انواع دوخت تزیینی رودوزی سنتی گفته می‌شود معمولاً در رابطه با پارچه‌هایی با زمینه ساده مورداستفاده قرار می‌گیرد و شامل انواع کوک و گره هست. به‌کارگیری انواع رودوزی‌ها و ابداع شیوه‌های جدید و ترکیبی در دوره‌های مختلف از هزاران سال پیش تاکنون وجود داشته است. در ایران نیز ذوق و سلیقه هنرمند ایران فراتر از آن بوده که تنها به بافت پارچه‌های رنگین و متنوع اکتفا نماید، بلکه توانسته از طریق دوخت انواع مهره‌ها و نخ‌های تزیینی زمینه پارچه‌های ساده‌ای چون کرباس، متقال و … را به نحوه شایسته رنگارنگ و درخشان سازد.

رودوزی سنتی محلات

رودوزی سنتی محلات

 

گیوه‌بافی:

گیوه یک پای‌افزار قدیمی راحت و سازگار با آب‌وهوای معتدل ایرانی است که البته با زحمت فراوان تهیه‌شده و حاصل دست رنج چندین نفر اعم از زنان و مردانی است که هنرمندانه کوشیده و باهنر و سلیقه و البته مهارت فراوان خود کفشی را آفریدند که با داشتن خصوصیاتی چون خنک، سبک و قابل شستشو بودن در بین افرادی همچون روستاییان و کشاورزان پذیرفته‌شده و سالهای متمادی از گذشته تاکنون مورداستفاده قرارگرفته است. این پای‌افزار از ساده‌ترین مواد تهیه‌شده و با ساده‌ترین روش‌ها نیز ساخته‌وپرداخته می‌شود.

گیوه بافی محلات

گیوه بافی محلات

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *