مجسمه سازی خلاقانه از گیاه و حیوان

مجسمه سازی از قدیمی ترین هنرهای ابداعی بشر

مجسمه سازی از قدیمی ترین هنرهای ابداعی بشر

بنا به تعريفي كه محققان هنر ارائه كرد ه‌اند، مجسمه سازی اساساً به معناي شكل بخشيدن به توده‌اي از مواد بي‌شكل  است. در گذشته، پيكرتراشي عمدتاً به آفرينش شكل‌هاي انساني و طبيعي محدود مي‌شد، اما اين هنر امروزه هم پاي تحولات پديد آمده در تمام اركان زندگي اجتماعي انسان، همچون ساير هنرها، به شدت متحول شده و به خلق شكل‌هاي نو، با مواد جديد و اسلوب‌هاي نو  روي آورده‌است.

مجسمه سازی يكي از قديمي‌ترين هنرهاي ابداع شده به دست بشر است كه كهنترين نمونه‌هاي آن در غارهاي محل زندگاني انسان‌هاي ما قبل تاريخ مشاهده شده است. اين قديمي‌ترين مجسمه‌ها و بهتر است بگوييم نگاره‌ها، كه اغلب برروي ديوارة غارها، يا روي يك صخره در كوه كنده شده عموماً شامل نگاره‌هايي از انسان و حيوان و شكار است.

مجسمه سازی - پیکر تراشی

به علت نوع مواد اولیه مجسمه که بیشتر سنگ و چوب است در تمدن‌های مختلف شاهان و فراعنه این هنر را هنری با شکوه دانسته و حتی آن را شناسنامه تمدن خود قرار می‌دادند. در ایران نیز به ویژه دردوران هخامنشیان مجسمه سازی یا همان پیکرتراشی ابزاری برای نشان دادن جلال و شکوه ایرانیان بود که با هنر آمیخته شد و هنوز هم بعد از گذشت هزاران سال  آثار باقی مانده از این هنر جهانیان را مجذوب خود می‌کند.

PPnYdETfTp

دو روش متداول مجسمه سازی:

برای مجسمه سازی روش های مختلفی وجود دارد که در اینجا به توضیح دو روش اکتفا می‌کنیم:

  • روش اول روشی است که اکثر ما تا حدودی با آن آشنایی داریم یا حتی اگر اشنایی هم نداشته باشیم اسم آن را شنیدیم، روش “کنده کاری” یا “حجاری ” است. در این روش هنرمند مجسمه ساز کار خود را با تکه ای از سنگ یا چوب خام که هیچ شکلی ندارد آغاز کرده و بر اساس شکل ذهنی خود به گونه ای برآن نقش می نهاد که گاهی انسان شک می‌کند که آیا واقعا این مجسمه از سنگی یا چوبی جامد و خشک پدید آمده است!  گویی سنگ در دست مجسمه ساز مانند موم عمل می‌کند.

مجسمه سازی

در روش دوم که شاید کمتر به گوشتان خورده باشد به کمک قطعات پیش ساخته انجام میشود به طوری که مجسمه ساز  این قطعات را با لحیم کاری یا جوشکاری به هم میچسباند و شکل مورد نظر ایجاد می‌شود، این روش مجسمه سازی را “جفت کاری ” می‌گویند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *