دنیای رنگارنگ مانتوها

دنیای رنگارنگ مدلهای مانتو سنتی

دنیای رنگارنگ مدلهای مانتو سنتی

مانتو شاید، برای خانم‌های ایرانی، معنایی متفاوت با هرجای دیگر داشته باشد. مانتو لباس رسمی و اداری ماست و بنابراین طبیعی است که هر خانم ایرانی، چه شاغل و چه خانه‌دار، چه محصل و چه دانشجو، در میان لباس‌های خود به مدل مانتو اهمیت ویژه بدهد. شما با لباسی که می‌پوشید به نوعی افکار و عقاید و نوع نگاهتان به خود، به زندگی و به اطرافیانتان را نشان می‌دهید. پس مهم است که چه مدل مانتوهایی، با چه طراحی و جنسی و از کجا بخرید. یکی از این انواع مانتوها، مانتو سنتی است که به تازگی طرفداران قابل توجهی پیدا کرده است.

این روزها علاوه بر بوتیک‌ها و بازارها، تولید کننده‌های خوش فکر و خلاقی هم هستند که مانتوهای شیک، متفاوت و بسیار زیبا تولید می‌کنند و اغلب طرح‌های منحصربه‌فرد و مختص به خود را دارند. از این مانتوها در بازار بیشتر به عنوان مانتو سنتی یاد می شود. تا جایی که شما برای خرید مدل مانتوی مورد علاقه خود از میان تولید کننده‌ها هم، مثل خرید از بازار و بوتیک، دچار سردرگمی و دودلی در انتخاب یکی از میان ده‌ها می‌شوید.

مدل مانتو سنتی

اما مانتو سنتی زیبا چطور و توسط چه اشخاصی طراحی می‌شوند؟
بیشتر این تولید کننده‌ها را فارغ‌التحصیلان رشته طراحی پارچه و لباس تشکیل می‌دهند. آن‌ها در طی دوران تحصیل خود در دانشگاه‌ها،‌ با انواع روش‌های طراحی و چاپ پارچه، رنگ شناسی و شناخت تاثیرات روانی رنگ‌ها و موارد بسیار دیگری که برای طراحی یک لباس لازم است آشنا می‌شوند و اینگونه پس از اتمام دوران تحصیل، وارد صنعت پوشاک و مد شده و به جمع طراحان خلاق این حرفه می‌پیوندند و نتیجه آن، می‌شود این‌همه تنوع و گستردگی که ما در مزون‌ها، فروشگاه‌ها، پاساژها و یا فروشگاه آنلاین دستی‌نو با آن‌ها مواجه می‌شویم.

مانتو سنتی از لحاظ جنس و نحوه تولید انواع مختلفی دارند. می‌توان تفاوت آن‌ها را از لحاظ پارچه، چاپ، و کار دست تقسیم بندی کرد.

گروهی از طراحان که تمرکز اصلی خود را بر روی پارچه قرار داده‌اند، در یک لباس گاهی از بیش از چند پارچه استفاده می‌کنند. پارچه‌های انتخاب شده معمولا از لحاظ جنس و بافت دارای شباهت‌هایی هستند تا هم یک‌دستی لباس حفظ شود و هم در فرایند شستشوی لباس لطمه‌ای به آن وارد نشود. از اینجا به بعد ذوق و سلیقه و هنر طراح است که پارچه‌ها را از لحاظ رنگ و طرح آن‌چنان زیبا با یکدیگر تلفیق کند که شما به محظ مواجه شدن با لباس، با دنیایی از رنگ و احساس روبرو شوید و هیچ تردیدی در انتخاب لباسی که مجذوبتان کرده نداشته باشید.

برخی دیگر از طراحان، که این روزها به آرامی بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، از تکه پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که توسط خودشان طراحی، تولید و چاپ شده است. و به این شکل محصول خود را خاص و متفاوت می‌کنند. این دسته از پارچه‌ها که به صورت تکه‌ای در یک مدل مانتو سنتی به کار می‌روند، عموما پارچه‌های چاپ دیجیتال هستند که به راحتی قابل شستشو بوده و دوام خوبی دارند. طراح با توجه به دانش و اصولی که در گذشته آموخته، طرح دلخواه خود را با تلفیقی از رنگ و فرم خلق می‌کند. این طرح در چاپخانه بر روی پرچه‌ای که خود طراح جنس و رنگ آن را مشخص کرده چاپ می‌شود و در ادامه بر حسب سلیقه و هدف طراح، در بخش‌هایی از لباس‌ها به کار می‌رود.

دسته‌ای دیگر از طراحان نیز مانتوهای سنتی تولید می‌کنند که بر روی آن کارهای ظریف دستی انجام شده.
یکی از این تکنیک‌ها نقاشی روی پارچه،‌ با رنگ و مواد مخصوص پارچه است که کاملا قابل شستشو و بادوام هستند و اغلب در رنگ‌های مختلفی موجودند. طراح با صبر و حوصله زیاد و با مهارت‌ها و دانشی که دارد، طرح‌های زیبایی متناسب با مدل و رنگ مانتو سنتی بر روی پارچه خلق می‌کند.
نوع دیگری از این کارهای دستی، دوخت انواع جرئیات برروی پارچه و بخش‌های مختلف مانتو سنتی، بر حسب مدل آن، است. این جزئیات می‌تواند شامل تور و گیپور دوزی، گلدوزی، سوزن دوزی با نخ و سوزن، دوخت اشیاء ریز تزئینی مثل صدف و گوش‌ماهی، انواع دکمه یا مهره و تکه‌دوزی‌های ریز پارچه‌ای باشد.

مدل مانتو سنتی

در ادامه درمورد هرکدام از انواع مانتوهای سنتی و همینطور چگونگی انتخاب مدل مانتویی که مناسب ماست، بیشتر می‌خوانیم.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
6 پاسخ

تعقیب

  1. […] مانتو به عنوان پوشش رسمی بانوان ایرانی نقش مهمی در صنعت پوشاک و مد ایران بازی می‌کند. صنعت پوشاک و مد با توجه به معیارهای زیباشناسی، فرهنگی و ساختار اجتماعی هر جامعه‌ای شکلی متفاوت به خود می‌گیرد و خروجی آن جلوه و نمایی است که به اجتماع می‌دهد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *