images

مانتو سنتی الیاف طبیعی زیباترین تلفیق مد وطبیعت

مانتو سنتی الیاف طبیعی زیباترین تلفیق مد وطبیعت

پوشاک الیاف طبیعی اصطلاحی است که در چند سال اخیر جایگاهی ویژه در صنعت مد و لباس پیدا کرده است. در این بین مانتو سنتی الیاف طبیعی نیز که غالباً با طرح‌های سنتی در آمیخته‌اند طرفداران و علاقه‌مندان پر و پا قرصی پیدا کرده‌ و بازار جدیدی به نام تن پوش‌های سنتی شکل گرفته است. شناخته شده‌ترین و اولین برندی که در این صنعت وارد بازار شده است تن پوش‌های الیاف طبیعی تن درست است که مدل‌های مختلف مانتو سنتی و پیراهن مردانه را ارائه می‌دهد. پس از آن برندهای دیگری در بازار حضور پیدا کردند که قالبا اسامی آن‌ها از طبیعت یا اسامی کهن ایران نشأت گرفته است. برخی از این نام‌های تجاری عبارت‌اند از گندم، سنجاقک، گلابتون، باربد، پارسی و … .

فروشگاه-طالقانی-پوشاک-تن-درست--Outlet--15908-همگردی

الیاف طبیعی الیافی هستند که منشاء طبیعی دارند و از مواد شیمیایی و نفتی در تولید آن‌ها استفاده نشده است. این الیاف به دو دسته الیاف گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند. الیاف گیاهی از گیاهانی چون پنبه، کتان، چتایی، شاه دانه و کنف و الیاف حیوانی از پشم، مو و ابریشم ساخته می‌شوند. پشم و ابریشم از اصلی‌ترین و پرکاربردترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی الیاف پنبه نیز پرکاربردترین الیاف گیاهی است. الیاف طبیعی جذب آب بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند و همچنین عایق حرارتی بهتری نسبت به الیاف بشر ساخت  هستند.

پیراهن مردانه با الیاف طبیعی

مزایای مانتو سننی الیاف طبیعی

با توجه به اینکه مانتو پوششی است که بانوان ایرانی غالباً با آن در اجتماع حضور پیدا می‌کنند بنابراین راحتی و زیبایی این پوشش‌ برای این طبقه بزرگ اجتماع بسیار اهمیت دارد. استفاده از مانتو‌ سنتی تهیه شده از الیاف طبیعی و یا ترکیبی از آن‌ها برای سلامت و راحتی پوست بسیار مؤثر است، زیرا پوشاک با الیاف طبیعی بر خلاف پوشاک الیاف مصنوعی در تنظیم دمای پوست بدن هیچ گونه اختلالی ایجاد نمی‌کنند، این نوع مانتو سنتی در تماس با پوست حساسیتی ایجاد نمی‌کند و به پوست امکان تنفس طبیعی می‌دهند. الیاف گیاهی همچون پنبه و کنف بواسطه خاصیت مویینگی خود، به راحتی عرق و رطوبت‌های سطحی بدن را به خود کشیده و در طول الیاف پخش می‌کنند. به این ترتیب از ایجاد بوی نامطبوع بدن ناشی از تعریق جلوگیری می‌کند و در اثر تبخیر رطوبت‌ها فضای بین بدن و لباس خنک باقی می‌ماند. این خاصیت همچنین از مانع رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌شود. همچنین این پوشاک غالباً نرم هستند و مانند عایق در سرما و گرما عمل می‌کنند.

از ویژیگی های مهم مانتو سنتی الیاف طبیعی این است که این الیاف تجدیدپذیر و قابل بازگشت به طبیعت هستند و در نتیجه آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند بنابراین در یک کلام می‌توان پوشاک الیاف طبیعی را دوستدار سلامت تن و زمین دانست.

پس بطور خلاصه می‌توان ویژگی‌های مانتوهای الیاف طیبعی را بصورت ذیل نام برد:

  • تنفس پوست
  • نرم و راحت بودن
  • عملکرد همچون عایق
  • آلرژی زا نیستند باند
  • قوی و با دوام

چاپ دستی روی مانتو سنتی

نحوه نگهداری مانتو الیاف طبیعی

برای نگهداری مانتو سنتی و تن پوش‌ الیاف طبیعی نکات خاصی وجود دارد که رعایت آن‌ها منجر به استفاده طولانی مدت تر از آن‌ها می‌شود.

یکی از مسائل مهمی تاثیرگذار بر دوام مانتو سنتی الیاف طبیعی بخصوص نخ نحوه‌ی شست و شوی آن است. برای شستشوی این لباس‌ها در ماشین لباس شوئی، دمای مناسب ۴۰ درجه است که البته و برای لباس‌هایی که جنس ظریف تری دارند بهتر است دمای آب ۳۰ درجه باشد و از دمای بالاتر پرهیز شود. اگر خلباس با دست شسته می‌شود بهتر است که خیلی شسته نشوند زیرا غالباً الیاف طبیعی بافت ظریفی دارند و زود از بین می‌روند.

از آب ژاول نیز می‌توان برای تمیز تر شدن تن پوش‌های الیاف طبیعی استفاده کرد اما باید به این نکته توجه کرد که نباید مانتو سنتی را مدت زیادی در آب ژاول قرار داد چون مسلماً اگر لباس مدت زیادی در مایع سفید کننده بماند بافت‌هایش از بین می‌رود.

از میان انواع مانتو سنتی الیاف طبیعی لباس‌های نخی انعطاف پذیر نیستند و بعد از هر شست و شو به حالت اولیه خود باز نمی‌گردند و حتماً باید اتو شوند. بعد از آب کشی بهتر است مانتو سنتی را لای یه حوله تمیز پیچیده و آب اضافه‌اش گرفته شود و سپس با چوب لباسی آویزان شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *