مانتو سنتی تکه دوزی

مانتو تکه دوزی لباس رسمی و شیک اجتماعی زنان

مانتو تکه دوزی لباس رسمی و شیک اجتماعی زنان

مانتو   به عنوان پوشش رسمی بانوان ایرانی نقش مهمی در صنعت پوشاک و مد ایران بازی می‌کند. صنعت پوشاک و مد با توجه به معیارهای زیباشناسی، فرهنگی و ساختار اجتماعی هر جامعه‌ای شکلی متفاوت به خود می‌گیرد و خروجی آن جلوه و نمایی است که به اجتماع می‌دهد. مانتو پوشش اجتماعی زنان

تاریخچه مد و لباس

اگر بخواهیم مروری بر تاریخچه پوشاک و مد در ایران داشته باشیم اولین منابع به مجسمه‌ای استخوانی و سفید بر می‌گردد که «در موزه ایران باستان» در تهران نگهداری می‌شود. این مجسمه از کاوش‌های باستان‌شناسی به ­دست آمده و متعلق به شش‌هزار سال پیش است. همچنین در نقاشی‌های روی دیوار غاری که در کوه دوشه قرار دارد افرادی دیده می‌شوند که کلاه بر سر دارند. پوشاک ایرانیان باستان، اشکالی گوناگون و قابل‌توجه داشته است. کندیس ابتدایی‌ترین نوع پوشش اقوام اولیه ایرانی است که از پشم، کتان و ابریشم تهیه می‌شده است. کندیس لباسی بوده است با آستین‌های گشاد که به صورت پیلی‌هایی منظم در پشت بازو قرار می‌گرفته است و دامن این لباس در جلوي شکم یا در پهلوها چین می‌خورد و به شکل پیلی‌هایی منظم در‌می‌آمده است. به نوعی مانتوهای کنونی  را می‌توان شبیه کندیس های قدیمی ایرانی دانست.

مانتو تکه دوزی

امروز از آن روزها سال‌های زیادی گذشته است و تغییر و تحولات اساسی در جنس، رنگ، مدل و دوخت لباس‌های مورد استفاده به‌وجود آمده است. در میان لباس‌های رسمی، مانتو یکی از انواع لباس‌هایی است که بازار داغی در ایران دارد و بخش عظیمی از جامعه زنان و دختران از این پوشش برای حضور در اجتماع استفاده می‌کنند. گستردگی بازار مانتو باعث شده است که عرصه طراحی مد و رنگ این لباس، به عرصه‌ای داغ برای رقابت طراحان و تولید‌کنندگان درآید. در ابتدا از مانتو به‌عنوان پوششی تقریباً گشاد استفاده می‌شد که بیشتر زنان و دختران می‌پوشیدند. بعدها کم کم نشانه‌های جدیدی در این لباس گشاد و ساده پدیدار شد. مدل مانتو یک بازار رقابتی را پدید آورد که همچنان ادامه دارد. پیش از این مانتو در رنگ‌های مشکی، خاکستری، قهوه‌ای و سایر رنگ‌های کاملاً تیره با پارچه‌های بدون طرح دوخته می‌شد اما کم کم حضور رنگ در این پوشش جایگاه ویژه‌ای پیدا‌ کرد و ویترین مغازه‌ها از مانتوهای رنگی پر شد. سپس دوخت مانتوهایی با پارچه‌های طرح‌دار همه‌گیر شد. به این طیف رنگارنگ از مدل های مانتو در سالهای اخیر مانتو سنتی نیز اضافه شده است.

مانتو خاص با استفاده از تکه های مختلف پارچه های رنگی

امروز این لباس یکی از اصلی‌ترین پوشش‌هاست که خانم‌ها وقت و هزینه زیادی برای تهیه آن خرج می‌کنند. انتخاب رنگ، مدل و جنس مانتو یکی از دردسرهای نوظهور امروزی است. در کنار این بازار رنگارنگ و رقابتی بازاری نیز در چند سال اخیر توسط طراحان مد و لباس شکل گرفته است که از طرح‌های سنتی برای خلق محصولاتی نوین و مدرن استفاده می‌کنند. این مانتوها با طراحی بر اساس لباس‌های سنتی اقوام مختلف مانند کرد و لر و بلوچ و حتی با طرح تزئینی اشعاری از شعرای ایران با خط نستعلیق به بازار عرضه می‌شود که غالباً در بازار به آنها مانتو سنتی یا مانتو طرح سنتی گفته می شود.

مانتو-سنتی

مانتو سنتی وتکه دوزی

یکی از انواع مدل مانتو سنتی که در سال‌های رواج پیدا کرده و طرفدارانی نیز پیدا کرده است که یا تماماً تکه دوزی (چهل تکه) هستند یا از تکه دوزی برای تزئین و زیباسازی آن استفاده شده است. در چهل تکه دوزی قطعات رنگارنگ پارچه در اندازه‌های مختلف به یکدیگر دوخته می‌شوند و از آنجا که تکه‌های بسیار زیاد پارچه در کنار هم قرار می‌گیرند به آن چهل تکه می‌گویند. جاذبه یک اثر چهل تکه در رنگارنگی و تنوعی است که در پارچه‌ها بکار رفته است. در گذشته در تکه دوزی، قطعات به صورت نامنظم در کنار هم قرار می‌گرفت و هنری بود که فقط با دست انجام می‌شد اما در حال حاضر با تکنیک‌های خاص می‌توان به وسیله چرخ خیاطی کارهای فوق العاده زیبایی تولید کرد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *