نمد مالی در استان مازندران

مازندران سرزمین بهار نارنج و صنایع دستی چوبی

مازندران سرزمین بهار نارنج و صنایع دستی چوبی

استان مازندران در شمال ایران و در کنار سواحل دریای مازندران واقع شده است. این استان با استان‌های گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان همجوار است. مازندران در عرصه گردشگری در ایران رتبه اول را دارد. مردم مازندران به زبان مازندرانی و فارسی تکلم می‌کنند. گویش‌های زبان مازندرانی عبارت‌اند از: شهمیرزادی، کتولی، نوری، ساروی، آملی و… مازندران منطقه ای باستانی با پیشینه ای بیش از شش هزار سال تمدن است. این استان سرشار از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است و ۲۲ شهرستان دارد.

مازندران.1

 

برخی نقاط دیدنی مازندران به شرح زیر است: امام زاده ابراهیم، قلعه شاهاندشت، پارک جنگلی میرزا کوچک خان، پل دوازده چشمه و دخمه سنگی در آمل، موزه بابل و حمام تاریخی میرزا یوسف در بابل، سواحل زیبای دریای خزر، بافت تاریخی اطراف میدان شهرو عمارت شهربانی در بابلسر، مجموعه باغ صفوی، کاخ صفی آباد غارهای تاریخی کمربند و هوتو در بهشر، عمارت تاریخی شهربانی تنکابن، قلعه گردن، پارک جنگلی چالدره در تنکابن، پل تاریخی آزان و جمعه بازار در جویبار، تپه باستانی کلاردشت، تل کابین نمک آبرود، یخچال‌های طبیعی علم کوه در چالوس، تلکابین رامسر، چشمه آب گرم سادات و موزه خزر در رامسر، پارک ملی دشت ناز، مجموعه تاریخی فره آباد، میدان ساعت، حمام قدیمی وزیری و موزه مردم شناسی ساری، آرامگاه نیما یوشیج در نور، پارک جنگلی سی سنگان، باغ گیاه شناسی و موزه کندلوس در نوشهر و …

SONY DSC

همچنین از میان صنایع دستی موجود در استان سرسبز مازندران می‌توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی، سفالگری و سرامیک سازی، فرآورده‌های پوست و چرم، هنرهای چوبی و فلزی، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی و عروسک سازی اشاره کرد.

گلیم مازندران

 

کنده کاری روی چوب: به سبب وجود جنگل‌های فراوان در مازندران تولید صنایع و هنرهای چوبی در این استان بسیار رایج است. محصولات این هنر عبارت‌اند از پیمانه، ظرف شیر، قاشق شربت خوری، صندوق تخته شطرنج یا تخته نرد، قنداق و مجسمه حیوانات و … چوب مورد استفاده در این صنعت از چوب گردو، فوفل، راش انار سرخ، انار زرد و افرا تهیه می‌شود. ایجاد نقش برجسته در این صنعت را منبت می‌نامند. علاوه بر منبت روش مشبک نیز در این صنعت رایج است. در این حوزه منبت کاران در قدیم قالب‌های مشبک در وپنجره را با کار چوب تهیه می‌کردند.

کنده کاری روی چوب

 

نمد بافی: نمد بافی یکی از رشته‌های پر طرفدار صنایع دستی در مازندران محسوب می‌شود. در این صنعت خاصیت جعد یابی و پوسته ای شدن پشم بسار مهم است. زمانی که پشم در حرارت مرطوب مجعد شده و الیاف آن در هم می‌روند پوسته‌ها نمی‌گذارند الیاف دوباره از هم باز شوند، این به هم پیچیدگی بافت نا منظمی درست می‌کند. این صنعت در بیشتر مناطق مازندران به ویژه در کجور و روستاهای اطراف رامسر رواج دارد. مواد اولیه صنعت نمد بافی پشم گوسفند و رنگ‌های طبیعی است.

نمد بافی

در همه صنایع دستی فهرست شده سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت مازندران نهفته است. صنایع دستی این استان نمود صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق ساکنان این منطقه است. صنایع دستی این ناحیه از کشور به واقع پیک فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی در سطح جهانی است.

صنایع دستی مازندران

سوغاتی‌های منحصر به فرد مازندران نیز علاقه مندان بشماری دارد، این سوغاتی‌ها عبارت‌اند از نان کوهی، عسل کوهی، شکر قرمز، شربت بهارنارنج، آلبالو، انار، ترشیجات و مربا جات، انار جنگلی، برنج، ماهی ازگلیل، کلوچه، گل کاسنی، نارنگی، پرتقال، انواع غذاهای سنتی مازندران و …

نان محلی مازندران

 

در یک کلام مازندران از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیل آریایی برخوردار است و شرح ویژگی‌های ممتاز توریستی و گردشگری آن در کلام نمی‌گنجد.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *