لباس گیلکی

بخشی از اجزای لباس گیلکی زنانه

لباس گیلکی زنانه

لباس گیلکی یکی از لباسه های اقوام مختلف ایران است.  پوشاک بانوان در سراسر مناطق کوهستانی و کوهپایه ی گیلان مشتمل بر ده تکه به شرح زیر است:

لباس گیلکی

لباس گیلکی

لچک و چارقد:

لچک و چارقد بانوان در ناحیه ی مورد بحث همان است که معمول همه ی زنان ساحل جنوبی دریای مازندران است،جز آن که لچک بانوان در این سامان به رنگ سیاه است و ضمنا تزییناتی از نوارهای رنگی در جلوی آن دیده می شود.قابل ذکر است که گفته می شود.بستن این لچک نیز مطابق مرسوم مناطق دیگر نیست و در این جا گوشه های لچک را در جلوی پیشانی پس از گرده زدن ساده یک دوز به هم می پیچیند و سپس هر یک از گوشه ها را در لای لچک پهلوی سر قرار می دهند.

لباس گیلکی

لباس گیلکی

پیراهن:

پیراهن بانوان در ناحیه مورد نظر دراری قدی کوتاه تا نیمه ی اندام و یقه ای کوتاه و بدون برگردان است.در جلوی سینه ی این پیراهن،چین های موازی عمودی تعبیه می کنند و در زیر آن نیز نوارهایی چند رنگ واقعی میدوزند.آستین پیراهن تا مچ دست می رسد و دارای سردست بوده که با دکمه بسته می شود.ضمنا در انتهای قد پیراهن،پارچه ای به اندازه ی حدود ۱۰ سانتیمتر،به صورت پرچین و به منظور جلوه بخشیدن بیشتر به آن، دوخته می شود.لازم به توضیح است که پیراهن بانوان جا افتاده و پا به سن در این سامان بلند است ولی پیراهن جوانان و میان سالان کوتاه است و البته هر دو نوع پیراهن دارای همان مشخصه هایی است که ذکر شد.

 

یل و کت:

یل از مخمل الوان تهیه می شود ودارای قدی کوتاه بوده که به حدود زیر سینه و بالای کمرگاه می رسد.یل فاقد یقه بوده و یک سر به دو بر یل ممتد است و جلوی پل از هم باز می ماند.آستین یل بلند بوده و با سنبوسه ای کوتاه مشخص می شود. استفاده یل در میان بانوان امروزه چندان مرسوم نیست.

بانوان گیلان از کت هم استفاده می کنند که بسان کت های مردان،با آستینی بلند و یقه ای برگردان مشخص می شود.کت را معمولا از مخمل های الوان و ساده تهیه می کنند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *