لباس گیلکی زنانه

سایر اجزای لباس گیلکی زنانه

سایر اجزای لباس گیلکی زنانه

در مقاله قبلی در مورد بخشی ای اجزای لباس گیلکی زنانه صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد سایر اجزای لباس گیلکی زنانه همچون جلیتقه،تنبان،چادر شب،کفش،کلاهک و.. صحبت کنیم.

لباس گیلکی زنانه

لباس گیلکی زنانه

جلیتقه:

امروزه و در میان زنان گیلانی جلیتقه جای یل را گرفته که طرح آن همانند جلیتقه های سایر مناطق است که با سکه های فراوان تزیین شود.

تنبان یا شلیته:

بانوان کوهپایه و کوهستان گیلان،از شلیته ی بلند و پرچین (همانند شلیته های بانوان قشقایی و بختیاری) استفاده می کنند.

تنبان های زنان گیلان در کمرگاه و جای لیفه،کمری اضافه دارد و از میان آن است که بند می گذرانند و برای افزودن بر زیبایی تنبانها از پایین دامن به بالا،در فاصله های کم،نوارهایی رنگین تا اواسط قد تنبان می دوزند.

لباس گیلکی زنانه

لباس گیلکی زنانه

جوراب:

جوراب بانوان گیلان همان است که خودشان و با استفاده از نخ های ابریشمی الوان می بافند.

لباس گیلکی زنانه

لباس گیلکی زنانه

کفش:

بانوان گیلان دارای دو نوع کفش بومی هستند: چاروق و چوموش.

چاروق کفشی است بنددار که آن را در محل از چرم های الوان می دوزند.

چوموش کفشی است که معمولا آن را از چرم خام و با رنگ های قرمز تهیه می کنند.چوموش دو درز دارد،یکی بر روی رویه و دیگری در پشت آن و در محل پشت پا.ضمنا برای راحتی پا،بر روی لبه ی دهانه ی چوموش،از پهلویی تا پهلوی دیگر،یک مغزی می خوابانند و می دوزند تا تیزی برش لبه ی چوموش را خنثی کند.لازم به توضیح است که پوشیدن انواع چوموش از نوع چرمی الوان تا نوع پوستی آن با پشم و مو،میان بانوان و مردان در کوهپایه و کوهستان گیلان معمول و مرسوم است.

لباس گیلکی

لباس گیلکی

 

چادر شب (چادر کمری):

بانوان در مناطق فوق الذکر از نوعی چادر شب که معمولا به کمر خود می بندند نیز استفاده می کنند.یکی از مهمترین مراکز تولید چادرشب مورد بحث قاسم آباد رودسر است که در این محل،زنان با استفاده از دستگاه های ساده ی بافندگی و با شیوه ی پودگذاری مضاعف و به کمک مواد اولیه ای که از ابریشم طبیعی نخ پنبه ای و گاه ابریشم مصنوعی است اقدام به تولید چادر شب می کنند که عرض آن حدود ۵۰ سانتیمتر و طولش حدود ۸ متر است و از بریدن و به هم دوختن قطعات بافته شده،چادر شب در اندازه ی ۲*۲ متر مربع آماده می شود که به کمر زنان بسته می شود و جزیی از لباس زنان کوهپایه و کوهستان گیلان محسوب می شود. بانوتن گیلانی برای استفاده از چادر شب مذکور،آن را دو تا و سه گوش می کنند و در محل کمر روی پشت می گذارند و دو گوشه ی آن را به جلو اورده مثل علامت ضربدر از هم رد می کنند و دوباره به پشت می برند و روی کمرگاه،گره درشت می زنند.

کلاهک:

بانوان کوهپایه و کوهستان گیلان (همچون زنان برخی دیگر از مناطق کشورمان)عرقچین بر سر می نهند.عرقچین موردنظر توسط خود بانوان بافته می شود و بعضا از پارچه های رودوزی شده ی آماده نیز استفاده می کنند.

منبع: کتاب آشنایی با لباس ها و پوشاک سنتی

مولفان: دکتر یاوری،شیدا سرخوش

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *