لباس کردی

لباس کردی یکی از پوشاک محلی ایران

لباس کردی یکی از پوشاک محلی ایران

لباس کردی یکی از پوشاک های محلی ایران است. در مقاله قبلی در مورد برخی از اجزای لباس کردی صحبت کردیم. در این مقاله در مورد سایر اجزای آن صحبت می کنیم.

لباس کردی

لباس کردی

پستک:

پستک پوشاکی همانند جلیقه است که از تکه پارچه های ضخیم بافت و نمد تهیه می شود شکل کلی پستک، چون جلیقه های معمولی است با این تفاوت که فاقد دکمه بوده و طبعا همیشه جلو باز است. ضمنا در قسمت پشت نیز از پایین چاک دارد.

لباس کردی

لباس کردی

شلوار:

شلوار مردان کرد دارای دو ساق و یک میان ساق پهن چهارگوش است، کمر و دمپای ساقها، لیفه ای است و به وسیله ی بندی در حدود مچ پا جمع می شود. این شلوار که با شلوار بانوان که از پارچه های لطیف و بعضا گلدار دوخته می شود، از جنس پارچه ی ضخیم و ساده تر انتخاب و دوخته می شود.

لباس کردی

لباس کردی

 

جوراب:

مردان کرد در تابستان از جورابهای نخی و در فصول پاییز و زمستان از جوراب های پشمی الوان که توسط بانوان بافته می شود، استفاده می کنند.

 

کفش:

اگر چه امروزه مردان کرد معمولا از کفش های دوخت شهری استفاده می کنند ولی کفش سنتی آنان معمولااز چرم خام ساده یا رنگی تهیه می شود.

 کردی

کردی

شال کمر:

مردان کرد بر کمر خود شالی می بندند که از جنس پارچه های گلدار انتخاب می شود.

کت و شلوار تابستانی-مردان کرد، مناطق مختلف استان های کردستان و کرمانشاه، از پارچه های نازک تر و روشن برای پوشاک تابستانی استفاده می کنند که البته شکل پوشاک در این فصل با پوشاک زمستانی آنان تفاوتی ندارد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *