لباس محلی

لباس محلی ایران پوششی رنگارنگ و متنوع

لباس محلی ایران پوششی رنگارنگ و متنوع

لباس و پوشاک با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارد یکی از نمونه های عینی و مجسم فرهنگ هر جامعه است و به عبارت دیگر همواره بخشی از فرهنگ جامعه در لباسهای مردم آن جامعه متجلی می شود.

لباس محلی

لباس محلی

پوشاک هر قوم و ملت در اصل مشخص کننده ی شخصیت و هویت فرهنگی آن قوم وملت و نشانه ای از پایبندی و اعتقاد آنان به آداب و رسوم و ضمنا به نوعی نشانگر علاقه شان به استقلال فرهنگی و نهایتا استقلال سیاسی و اقتصادی است.

پوشاک سنتی

پوشاک سنتی

پوشاک سنتی که در مجموعه ای از کفش، لباس، کلاه و همچنین زیورآلات و جواهرات محلی خلاصه می شود، گنجینه ی پر بهایی است که هر ملت وطیفه دارد در نگهداری و حفظ و سپردن تام و تمام آن به نسل های بعدی تمامی سعی و اهتمام خود را به کار بندد.

پوشاک سنتی

پوشاک سنتی

هرکشوری، برای خود لباسهای سنتی خاص دارد. چنانچه در اندونزی لباسها تهیه شده از باتیک، در هند لباسها ساری، در ژاپن لباس کیمونو و در چین ساران و … لباس سنتی مردم است ولی بدون تردید هیچ کشوری همچون کشورمان دارای تنوع فوق العاده و چشمگیر در پوشاک سنتی نبوده و نیست.

پوشاک سنتی

پوشاک سنتی

علت آن که لباسهای سنتی پس از گذشت قرن ها فهمچنان خود را به عنوان یک پدیده ی نیرومند فرهنگی تثبیت کرده، آن است که در این گونه لباس ها ویژگی های خاصی وجود دارد که در مقاله بعدی به اهم آنها اشاره دارد.

منبع: کتاب آشتایی با لباسها و پوشاک سنتی

مولفان: دکتر یاوری،شیدا سرخوش

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *