سفال لالجین

لالجین همدان پایتخت سفال جهان

لالجین همدان پایتخت سفال جهان

شهر لالجين از شهرستان بهار استان همدان است. لالجین از جنوب به شهرستان همدان و از شمال به کبودرآهنگ محدود مي‌شود و شامل دو دهستان مهاجران و سفالگران است. لالجین در محاورات مردم استان همدان اغلب به‌صورت «لَلین» و «لالون» تلفظ می‌شود. ساکنان این شهر به زبان ترکی آذربایجانی سخن گفته و پیرو مذهب شیعهٔ دوزاده‌امامی هستند.

سفال لالجین

سفال لالجین

به اعتقاد برخی از اهالی شهر، لشگر چنگیزخان مغول به هنگام گذر از همدان وارد لالجین شده و گروهی از اهالی این شهر را به چین فرستاده تا از هنرمندان آن سرزمین سفالگری را بیاموزند. این افراد پس از آموختن سفالگری به لالجین برگشته‌اند و از همین روی این روستا «لاله‌چین» نام گرفته‌ است.

سفال لالجین

سفال لالجین

ابزار سفالگری سنگ گل فشاری، کارتراش، کاسه لعابی، سوزن، تیماج، مشته، تراش، چرخ سفالگری، قالب و تخته است. برای درست کردن رنگ سبز لعاب از قلیا، سنگ سفید، شیشه، سرب پخته، مس سوخته، پستاهی استفاده می شود. در لعاب رنگ هایی چون زرد، قهوه ای، لاجوردی نیز استفاده می شود.

سفال

سفال

لالجین در زمینه سفالگری قدمتی بیش از ۷۰۰ سال دارد. این اشیاء زیبا در شهر همدان یافت می شود و می توانیم بعنوان یادگاری از سفر به همدان، همراه خود ببریم. ظرف، تابلو، مجسمه، ترکیب سفال با دیگر هنرها مانند جوب، منبت، مینا کاری و … آثاری است که به چشم میخورند. سفال لالجین همدان را میتوانیم به دو بخش تقسیم کنیم بخش اول آنچه در ۷۰ سال پیش، تولید می شد که از لحاظ شکل ظاهری و اندازه متفاوت است و بیشتر برروی آن طرح و نگارهای زیبا کشیده شده است. بخش دوم بازمیگردد به ۳۰ سال گذشته، آنچه ساخته شد در رنگ های ساده بود گاهی به سبک چینی سفید هم دیده میشد.

سفال

سفال

یکی از دلایل رونق و رواج سفال گری در این منطقه و جود معادن مرغوب و قابل دست رس خاک رس و سیلیس است. خاک رس قرمز این منطقه برای سفال گری به قدری مناسب است که متقاضیان زیادی در سراسر ایران دارد. امروزه کارگاه های مجهز به دستگاه های صنعتی برای آماده کردن خمیر سفالگری هواگیری شده و بدون ناخالصی در بسته بندی های مناسب، فعالیت گسترده ای دارند و این محصول را به سراسر ایران صادر می کنند.

سفال

سفال

در گذشته محصولات سفالی بیشتر جنبه کاربردی داشت ولی امروزه محصولات تزیینی آن بخش بزرگی را از تولید به خود اختصاص داده است. در حال حاضر در این منطقه از سرامیک بهداشتی تا خمره و تنور نانوایی ساخته می شود. امروزه تولید سفال لالجین پشرفت قابل چشم گیری داشته است و به جرات می وان گفت از رقبای اول تولید صنایع دستی سفال در داخل کشور می باشد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *