قم

قم سرزمین مهره‌های کهن فیروزه ای رنگ و خیره کننده

قم سرزمین مهره‌های کهن فیروزه ای رنگ و خیره کننده

استان قم، در مجاورت کوير مرکزى ايران است که از شمال به استان تهران و از غرب به استان مرکزى و از شرق به استان سمنان و از جنوب به استان اصفهان محدود است.

نژاد مردم قم از ساکنان اولیه ایران زمین و یکی از شاخه‌های قوم آریاست. زبان مردم این استان فارسی است. این استان کوچک‌ترین استان ایران و یک شاهراه ارتباطی محسوب می‌شود از این رو هر ساله میزبان تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است.

قم-1

از مناطق دیدنی قم می‌توان به حرم حضرت معصومه (س)، مسجد جمکران، بازار قم، دریاچه نمک، غار وشنوه، غار کهک، دریاچه حوض سلطان، قلعه قمرود، پارک ملی کویر، خانه ملاصدرا، مسجد جامع قم، موزه صنایع دستی، کاروانسرای دیر گچین، کاروانسرای پاسنگان، مدرسه فیضیه و… اشاره کرد.

دریاچه-نمک-قم

شیرینی‌ها و غذاهای محلی استان قم عبارت‌اند از: سوهان، نان ساجی، حلوا ارده، ارده شیره، حلوای محلی، کلوچه، نان شیرینی، آبگوشت قنبید، آبگوشت هویج برگه، آبگوشت بزباش، آبگوشت مزگو، آبگوشت یخنی، آش پتله، آش اوماج و… .

سوهان-قم

از صنایع دستی و محصولات دست ساز استان می‌توان به قالی‌بافی، سرامیک سازی و سفالگری، منبت‌کاری، خرمهره ، معرق چوب، رودوزی سنتی، قلمزنی، سنگ‌تراشی، نقوش سنتی، شیشه‌گری اشاره کرد، که دستینو به اختصار چندی ازاین صنایع دستی را معرفی می‌کند.

قالی-قم

قالی‌ بافی:

فرش‌های دست باف قم ابتدا با استفاده از پشم‌های نه چندان ظریف وارد بازار می‌شدند؛ و اغلب با رجشمار ۴۰ انجام می‌گرفتند. در سالهای بعد هنرمندان قالیباف قم تغییر قالیبافی را به حد نهایت رسانیده و با مهارت و توانایی خاصی مبادرت به بافت فرش‌های تمام ابریشم با رجشمار بسیار بالا کردند. فرش‌های نفیس که به این صورت و با این نخ‌های ظریف ابریشمی به بازار ارائه گردید نیز تحت نام گل ابریشم رواج یافتند.

خرمهره-قم

خرمهره سازی:

یکی از بازماندگان حقیقی صنعت سفالسازی ۶۰۰۰ ساله، پیشهٔ مهره سازی است که مهره‌های فیروزه ای رنگ خیره کننده‌ و زیبا حاصل این هنر دست ساز زیباست. در این هنر زیبا ابتدا فرد مهره ساز با گل حاصل از خاک سنگ مهره‌هایی با قطر دو سانتیمتر با دست می‌سازد و سپس با میله‌ای وسط آن را سوراخ می‌کنند. وقتی این مهره‌های دست ساز خشک شدند به آن‌ها لعابی با رنگ اکسید مس می‌دهند و سپس مهره‌های لعابکاری شده را در کوره می‌گذارند. پس از پختن مهره‌ها به رنگ فیروزه‌ای در می‌آیند. این هنر دست ساز در قم قدمت دیرینه دارد و بر اساس باور عمومی به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از چشم و نظر استفاده می‌شود. هرچند این هنر زیبا اخیراً برای تزئین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرامیک-سفال-قم

سفال و سرامیک:

سفال و سرامیک به محصولات دست سازی اطلاق می‌شود که با استفاده از گل رس و همچنین گل حاصل از سنگ‌های کوارتز و کائولن به کمک دست و چرخ سفالگری ساخته و سپس پخته می‌شود. از آنجا که این منطقه، یعنی قم داراى خاک مرغوب جهت کار سرامیک و سفالگرى مى‏باشد، سرامیک و ظروف سفالى آن شهرت منطقه‏اى پیدا کرده است. مواد و مصالح این هنر دست ساز در قم بسته به نوع محصول، نیاز و ذوق سفالگر با روش‌های مختلفی تهیه یا آماده می‌گردد. تولیدات سفال و سرامیک قم شامل انواع محصولات کاربردی، تزئینی- تلفیقی، قالبی قابل تقسیم بندی است که برخی تولیدات به دلیل نیاز بازار حجم بیشتری از تولید را به خود اختصاص داده‌اند.

سنگ-تراشی-قم

سنگ‌تراشی:

حجاری روی سنگ یکی از رشته‌های محبوب صنایع دست ساز استان قم است. هنرمندان این استان روی سنگ خراطی و حجاری می‌کنند و از آن، کتیبه‌های زیبا و متنوع می‌سازند که قیمت مناسبی هم دارند و آن‌ها را در نمای ساختمان، سردر، پا ستون، سرستون و ایوان‌های بلند به‌ کار می‌برند.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *