قلمزنی

قلمزنی هنر خلق خطوط و نقوش زیبا بر دل فلز

قلمزنی هنر خلق خطوط و نقوش زیبا بر دل فلز

یکی از صنایع دستی تزیینی-کاربردی ایران “قلمزنی” نام دارد.سابقه‌ی این هنر قدیمی به زمان (سکاها) یا (سیت ها) باز می‌گردد.این قوم حدود پنج الی هفت هزار سال پیش در قفقاز زندگی می‌کرده و از نژاد آریایی بوده‌اند. قلمزنی هنر کندن و تزیین فلزاتی مثل طلا، نقره،برنج و مس است.

قلمزنی

قلمزنی

نحوه کار قلمزنی:

برای خلق یک اثر ،ابتدا(داخل یا زیر) زیر ساخت (ظرف یا سینی)را که معمولا از مس یا نقره و گاه طلا است از مخلوط قیر و گچ (به نسبت ۳ به ۱) پر می‌کنند(برای جلوگیری از سرو صدای قلم و سوراخ شدن بر اثر ضربه)، سپس طرح(طراحی سنتی) مورد نظر را بر روی ظرف پیاده کرده و بر اساس طرح، با ظربات چکش به آرامی و با آهنگی موزون به انتهای قلم می‌کوبند. در میان قلم ها،قلم سایه و نیم بر از اهمیت بیشتری برخوردار است. بعد از اتمام کار،قیر را جدا کرده،گرده‌ی ذغال روی شیارها ریخته وبا روغن جلای سیاه روی ظرف را می‌پوشانند،سپس روغن اضافه را گرفته و ظرف را تمیز می‌کنند. نقوش قلم زده شده به صورت خطوطی مشخص و تیره نمایان می‌شود.

قلمزنی

قلمزنی

این هنر در اصفهان،تبریز،تهران و اراک از رواج خوبی برخوردار است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم،اشیای نوک تیز و برنده است و با اب ولرم و شوینده های معمولی قابل شستن است. از هنرمندان شاخص این رشته باید از استاد محمود دهنوی و استادان ساعی ،راعی،دلیلی و باباخانی نام برد.

 

قلمزنی

قلمزنی

منبع:کتاب هنر های سنتی در یک نگاه

مولفان: دکتر حسین یاوری، مهندس فاطمه عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *