قلاب-بافی-1

قلاب بافی هنری ارزنده دربافتن نخ های رنگین

قلاب بافی هنری است که فقط مختص زنان سرزمین ما نیست،بلکه در سراسر این کره‌ی خاکی زنان بسیاری مشغول به این هنر هستند. در اینجا دستینو می‌خواهد شیوه‌های قلاب‌ بافی را به اختصار بیان کند.

دستکش قلاب بافی

دستکش قلاب بافی

شیوه‌های مختلف قلاب بافی و ابزار موردنیاز آن

قلاب‌بافی به سه روش اجرا می‌شود: قلاب‌بافی ساده، برجسته و معرق که قلاب‌بافی معرق زیباتر و پرکاربردتر از روش‌های دیگر است. این هنر به ابزاری نیاز دارد که این ابزار را می‌توان در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع از فروشگاه‌های لوازم خیاطی تهیه نمود.

قلاب: قلاب‌های مخصوص قلاب‌بافی دارای اشکال و اندازه‌های متنوعی هستند که هرکدام کارایی خود رادارند و بسته به ضخامت نخ مورداستفاده و نوع بافت انتخاب می‌شوند. در حال حاضر سه نوع قلاب استیل، پلاستیکی و چوبی در بازار موجود هست.

قلاب-بافتنی

قلاب بافتنی

کاموا یا نخ قلاب‌ بافی: می‌توان برای قلاب‌بافی از نخ مخصوص قلاب‌ بافی یا کاموا استفاده کرد. نخ‌ها و کامواهای متنوعی برای این کار وجود دارند که انتخاب آن‌ها به نوع و ظرافت کار و مدل موردنظر بستگی دارد.

کاموا ابزاری برای قلاب بافی

کاموا ابزاری برای قلاب بافی

سنجاق و قیچی: سنجاق‌قفلی یا سوزن ته گرد برای علامت‌گذاری بر روی بافت کاربرد دارد، از قیچی هم برای بریدن نخ‌های اضافه استفاده می‌شود.

قیچی-قلاب-بافی

قیچی-قلاب-بافی

تزیینات مختلف: از تزیینات مختلفی مانند روبان‌های رنگی، سنگ‌ها و نگین‌های تزیینی، دکمه و … می‌توان در قلاب‌ بافی‌ها استفاده کرد.

روبان-قلاب-بافی

روبان-قلاب-بافی

گره‌های اصلی قلاب بافی

 • زنجیره: کار بافت با زنجیره آغاز می‌شود. ابتدا یک گره روی قلاب ایجاد می‌شود، سپس نخ دور قلاب پیچیده شده و از بین حلقه‌ی روی میل کشیده می‌شود.
زنجیره-قلاب-بافی

زنجیره قلاب بافی

 • زنجیره مخفی یا بافت نامرئی: که معمولاً برای اتصال دو قسمت کار استفاده می‌شود. نوک قلاب دردانه اول فرورفته، نخ دور میل پیچیده می‌شود و از دو حلقه عبور می‌کند.
 • زنجیره-مخفی-قلاب-بافی

  زنجیره مخفی قلاب بافی

 • حلقه جادویی یا حلقه طلایی: در اکثر بافت‌هایی که بافت از مرکز شروع می‌شود، کار با ایجاد حلقه‌ی طلایی آغاز می‌شود. نخ به‌صورت ضربدر دور دو انگشت اشاره و انگشت وسط کشیده می‌شود. ابتدا قلاب از نخ زیر عبور کرده و نخ کشیده می‌شود تا یک حلقه ایجاد شود و در این حلقه زنجیره‌ای زده می‌شود.
حلقه-جادویی-قلاب-بافی

حلقه جادویی قلاب بافی

 • پایه کوتاه: قلاب در یک حلقه فرو می‌رود و نخ دور قلاب پیچیده می‌شود و از حلقه‌ی ابتدایی عبور می‌کند. مجدداً نخ دور میل پیچیده شده و از دو حلقه عبور داده می‌شود.

 

 • پایه-کوتاه-قلاب-بافی

  پایه کوتاه قلاب بافی

 

 • پایه‌بلند: نخ یا کاموا دور قلاب انداخته می‌شود و از یک حلقه عبور می‌کند. دوباره نخ دور قلاب پیچیده شده و از اولین حلقه رد می‌شود. در این حالت سه حلقه روی قلاب وجود دارد. مجدداً نخ دور قلاب پیچیده شده و به‌یک‌باره از سه حلقه رد می‌شود.

 

 • پایه-بلند-قلاب-بافی

  پایه‌بلند قلاب بافی

 

 • پایه‌بلند دوبل یا دوتایی: نخ را دور میل انداخته و نوک میل در یک‌دانه فرو می‌رود. نخ مجدداً توی قلاب انداخته می‌شود و از اولین حلقه خارج می‌شود. در این حالت سه حلقه روی قلاب وجود دارد. دوباره نخ دور قلاب پیچیده شده و از دو حلقه عبور می‌کند. سپس مجدداً نخ دور قلاب پیچیده می‌شود و از دو حلقه‌ی آخر خارج می‌شود.
 • پایه‌بلند نوبل یا سه‌تایی: مانند پایه‌بلند دوبل بافته می‌شود با این تفاوت که در دور اول نخ دو بار دور قلاب پیچیده می‌شود و چهار حلقه روی میل ایجاد می‌شود که باید نخ دوبه‌دو از حلقه‌ها عبور کند.
 • پایه‌بلند چهارتایی: مانند قبلی بافته می‌شود ولی نخ سه بار دور قلاب پیچیده می‌شود و پایه‌ها دوبه‌دو بافته می‌شوند.
 • سه‌پایه بلند در یک‌پایه: در این بافت سه‌پایه بلند در یک حلقه‌زده می‌شود که بافت ساده‌ای‌ است.

نحوه‌ی تعویض نخ در قلاب بافی

تعویض-نخ-قلاب-بافی

تعویض نخ در قلاب‌بافی

در حین قلاب بافی گاهی، برای بافت بارنگ دیگر، یا به علت تمام شدن نخ و استفاده از نخ جدید باید نخ را عوض کرد.

در این شرایط باید به این طریق عمل کرد:

۱ آخرین گره به‌صورت کامل بافته نمی‌شود بلکه در مرحله‌ی مانده به آخر بافت نگه‌داشته می‌شود.

۲ نخ جدید را پشت‌کار گذاشته و با قلاب گرفته می‌شود و از داخل دو حلقه‌ی باقی‌مانده روی قلاب رد می‌شود. در صورت عدم نیاز به نخ قدیمی ادامه آن قطع می‌شود و دو سر باقی‌مانده‌ی انتهای نخ قدیمی و ابتدای نخ جدید با بافت گره‌های بعدی مخفی می‌گردد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *