قلاب-بافی

قلاب بافی هنری همه گیر و پرکاربرد

قلاب بافی هنری همه گیر و پرکاربرد

تاریخچه قلاب بافی

قلاب‌‌ بافی، بافت تور به وسیله قلاب است که یکی از صنایع دستی رودوزی به شمار می‌رود. در اوايل سال ۱۸۰۰ ميلادي یک ميل بافي (قلاب بافی) در ايرلند رواج پيدا كرد که آن را به زبان ايرلندي كروشه ناميدند و اين نام براي يك ميل بافي تقریباً به يك اصطلاح بين المللي تبدیل شده است. به تدريج اين هنر در انگلستان نيز رواج يافت. در كروشه فقط يك بافت وجود دارد يعني حلقه‌های درهم به وسيله يك قلاب از نخ واحدي به وجود می‌آید اما اصول و اساس بافت آن با گذشت زمان طرق مختلفي پیدا کرده است.

پیشینه این هنر در ایران به سال ۵۵۰ سال پیش از میلاد بر می‌گردد و باستان‌ شناسان در منطقه لولان نمونه‌هایی از قلاب بافی و ملیله‌دوزی را یافته‌اند.

رومیزی قلاب بافی

موارد استفاده از قلاب بافی

  • بافت لباس‌ (بلوز، دامن، مانتو و ….)
  • انواع شال و شنل
  • انواع رومیزی
  • روتختی
  • آباژور و جای دستمال کاغذی
  • انواع گل سر و گل سینه
  • کیف
  • …..

دستگیره و زیر استکانی قلاب بافی

 

نکات مورد نیاز قلاب بافی

نخ‌ها و کاموا‌های متنوعی برای قلاب بافی وجود دارد که شما می‌توانید بر حسب نیازتان آن‌ها را خریداری کنید، بر روی این نخ‌ها و کاموا‌ها برچسب‌هایی درج شده که راهنمای بسیار خوبی است.

وزن و طول نخ: در زمان خرید به طول نخ دقت کنید، کاموا یا نخی را انتخاب کنید که طول بیشتری داشته باشد، بعضی کاموا‌ها به دلیل بافتشان دارای حجم زیاد و طول کمی هستند و ممکن است نیاز باشد تعداد بیشتری خریداری کنید.

نخ قلاب بافی

 

شماره پیشنهادی میل بافتنی یا قلاب: بر روی هر برچسب شماره‌ای درج شده که نشان دهنده میل یا قلاب مناسب برای بافت است، در صورتی که شماره مورد نظر را در دسترس ندارید می‌توانید از شماره‌های نزدیک به آن هم استفاده کنید.

میل قلاب بافی

 

کدهای مربوط به رنگ(Col.No, Lot No) : این کد‌ها نشان دهنده رنگ بندی نخ یا کاموا هستند و شما می‌توانید برای یافتن نخی هم‌رنگ نخ قبلی که حین کار تمام شده، به این کد‌ها توجه کنید.

 جدول guage: روی بعضی برچسب‌ها جدولی درج شده که به شما پیشنهاد می‌دهد برای هر ردیف چند گره بزنید، این اعداد با توجه به جنس کاموا و کشش آن محاسبه شده است و در صورت رعایت این نکته‌ها بافت شما ماندگاری و استحکام بیشتری خواهد داشت (این مورد اغلب برای بافت لباس کاربرد دارد).

 

انواع گرفتن قلاب در دست

مدل زاویه دار: در این مدل شما قلاب را به صورت کج و با زاویه رو به بیرون در دست می‌گیرید.

مدل-قلاب-گرفتن-1

مدل رو به خود: در این مدل شما قلاب را به صورت کج و روبروی خود در دست می‌گیرید.


مدل-قلاب-گرفتن-3

مدل صاف: در این مدل شما قلاب را به صورت مستقیم و با زاویه ای خاص در دست می‌گیرید.

مدل-قلاب-گرفتن

نکته: هر یک از این روش‌ها را با توجه به راحت بودن می‌توانید انتخاب کنید، افراد راست دست قلاب را با دست راست و افراد چپ دست قلاب را با دست راست می‌گیرند.

نحوه‌ی نگهداری از محصولات قلاب بافی‌

توصیه می‌شود که برای شستشوی لباس‌های قلاب بافی از ماشین لباس شویی استفاده نشود. بهتر است که این لباس‌ها را به مدت ۱ تا ۲ ساعت در آب سرد و مایع لباس شویی قرار داد و سپس آن‌ها را در لباسشویی قرار داده و لباسشویی را روی خشک کن گذاشته تا خشک شوند. این لباس‌ها را باید روی یک سطح صاف پهن کرد تا نم آن‌ها به کلی برطرف شود.

شال قلاب بافی

برای اتو کردن لباس‌ها نیز بهتر است اتو را در فاصه چند سانتیمتری قرار داده و با فواصل منظم به لباس بخار زد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *