فیروزه کوبی (1)

فیروزه کوبی هنری بسیار خیره کننده و منحصر به فرد

فیروزه کوبی هنری بسیار خیره کننده و منحصر به فرد

فیروزه سنگی معدنی به رنگ آبی است که بسیار زیباست. از این سنگ در ساخت انواع زیورآلات و اشیاء تزئینی استفاده می‌شود. فیروزه علاوه بر زیبایی خاصیت فراوانی دارد؛ به همین جهت هنرمندان، این کانی با ارزش را با اشیاء و زیورآلات مورد استفاده انسان همراه ساخته‌اند تا علاوه بر جنبه زیبا شناختی، از خواص روحی و جسمی آن بر روی انسان‌ها بهره برند. در این عرصه هنری به نام فیروزه کوبی وجود دارد که در میان بسیاری از هنرهای دستی طرفداران خاص خود را دارد. خاستگاه این هنر در اصل در خراسان بوده است؛ البته قریب به یک قرن است که این حرفه و هنر در اصفهان مأوی گزیده و هنرمندان فیروزه کوبی، بیشتر در اصفهان به فعالیت در این زمینه می‌پردازند.

سنگ‌های فیروزه مورد نیاز این هنر از معدن نیشابور که از قدیمی‌ترین معادن فیروزه جهان است تأمین می‌گردد.

زائیده‌ی هنر فیروزه کوبی زیورآلات و اشیائی چون دستبند، گل سینه، گوشواره و ظروف تزئینی مانند گلاب پاش، لیوان و بشقاب است.

گلدان فیروزه کوبی

مراحل فیروزه کوبی

مواد اولیه‌ی این حرفه سنگ‌های فیروزه، ظروف، اشیاء و زیورآلات با جنس مس، برنج، ورشو و برنز است.

هنرمند فیروزه کوب در مرحله اول ذرات و قطعات سنگ فیروزه را در اندازه مورد نیاز برروی اشیاء و زیورآلات ذکر شده به شکل موزائیک در کنار هم می‌چیند.

در مرحله دوم شئ مورد نظر را گرم کرده و هم زمان با گرم کردن، نقاطی را که فیروزه روی آن قرار می‌گیرد لاک گردوئی می‌پاشد به طوری که لاک در اثر گرما ذوب شود و سطح مورد نظر را بپوشاند سپس مقداری فیروزه روی لاک مذاب قرار می‌دهد. سنگ‌های فیروزه به گونه ای در کنار یکدیگر چینش می‌شوند که فاصله ای بین آن‌ها نباشد پس برای نیل به این هدف حرارت افزایش می‌یابد و مقداری پودر لاک روی آن پاشیده می‌شود تا ذوب شود سپس با خرده سنگ‌های ریزتر فواصل خالی پر می‌شود گاهی این کار را با نوعی بتونه فیروزه ای رنگ (که با گل مل، روغن و رنگ لاجورد تهیه شده) انجام می‌دهند.

ظروف فیروزه کوبی

در پایان، پرداخت کاری انجام می‌شود؛ پرداخت قسمت فلزی و پرداخت محصول فیروزه کوبی شده.

پرداخت محصول فلزی در کارگاه زرگری انجام می‌شود و پرداخت محصول فیروزه کوبی در کارگاه صنعتی فیروزه کوب صورت می‌گیرد؛ به این صورت که سطح فیروزه کوب شده با روغن زیتون یا کنجد درخشان می‌شود

در نهایت، یک شئ فیروزه کوب با کیفیت و اصل، باید بدنه فلزی آن عاری از هرگونه خط و خش باشد و فاصله‌ی بین سنگ‌ها کم و اندازه آن‌ها مشابه باشد.

قندان فیروزه کوبی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *