عروسک-فومن

فومن شهر قلعه سر به فلک کشیده، عروسک بافتنی و کلوچه شیرین

فومن شهر قلعه سر به فلک کشیده، عروسک بافتنی و کلوچه شیرین

شهرستان فومن يکي از شهرستان‌هاي استان گيلان است که از شمال به شهرستان صومعه‌سرا از جنوب و جنوب غربی به خط‌الرأس رشته‌کوه‌هاي البرز که مرز حوزه‌هاي آبخيز کوهستان مزبور حد طبيعي فومن و طارم است. از شمال غرب به ماسال (طالش) و شرق (رشت) محدود مي‌شود. اين شهر با موقعيت جلگه‌اي در ميان کشتزارها و باغ‌هاي اطراف خود محصور هست.

مزارع چای فومن

فومن در ۲۵ کيلومتري غرب رشت قرار دارد و به علت داشتن مجسمه‌های زیبا و بسیار زیاد در سطح شهر، به شهر مجسمه‌ها، معروف هست. اطراف این شهر زیبا را جنگل‌های انبوه و باغ‌های وسیع چای فراگرفته است شهرک بسیار زیبای ماسوله که یک شهرک تاریخ و باستانی هست، در این شهرستان قرار دارد که باعث شده هرساله چندین میلیون مسافر داخلی و خارجی به این شهر مسافرت کنند. همچنین قلعه بسیار زیبای قلعه رود خان نیز در این شهر، واقع است. مناطق کوهستانی فومن، ییلاق زود سَر، ییلاق آندره، بقعه متبرکه سبزه‌قبا، بقعه عون بن علی از دیگر مکان‌های دیدنی شهرستان فومن است.

ییلاق های فومن

از سوغات این شهرستان به کلوچه فومن، رشته و خوشکار، چای، برنج، ماهی‌دودی، ماهی شور، سیرترشی، هفت‌بیجار، لاکو و … می‌توان اشاره نمود.

کلوچه فومن

صنایع‌ دستی فومن

صنایع دستی فومن عبارتند از: حصیر بافی، گره چینی چوب، مروار بافی، گلیم‌بافی، جوراب پشمی، شال‌ بافی، چموش دوزی، سفالگری، ساخت عروسک بافتنی و… .

حصیربافی

حصيربافى از صنایع‌ دستی و خانگى بسيار رايج در فومن است و توليد انواع حصيرها در اكثر نقاط اين شهر رواج دارد. مواد اوليه آن نى و سوف است كه به‌طور خودرو در باتلاق‏ها مى‏رويند. تولیدکنندگان در فصل غير كشاورزى به توليد آن مشغول هستند.

حصی بافی فومن

مروار بافى

بافت اشياى مختلف نظير سبد، كيف، میوه‌خوری و… با ساقه‏هاى تازه گياهان و چوب نازك درختان را مروا بافی می‌گویند.

مروار بافی فومن چموش دوزى

اين صنعت در اطراف فومن خصوصی در ماسوله به‌صورت توليد كفش چرمى (چاروق) به اندازه‏هاى مختلف رواج دارد و مواد اوليه آن چرم هست. توليدات اين صنعت در سال‌هاى اخير جنبه مصرفى خود را ازدست‌داده و بيشتر حالت تزیينى به خود گرفته است.


چموش دوزی فومن

جوراب‌ بافی

در بيشتر مناطق كوهستانى استان معمول است، بخصوص در ماسوله رواج بيشترى دارد.

جوراب بافی فومن

عروسک بافی

یکی از زیباترین صنایع‌ دستی استان گیلان که زبانزد خاص و عام است عروسک کاموایی ماسوله هست. این سوغات زیبا که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است بر دل کوچک خریدارانی همچون کودکان این مرزوبوم می‌نشیند. این عروسک که ساخته دست‌زنان و دختران ماسوله است، به‌جای جای این شهرک چهره زیبایی بخشیده است.عروسک بافتنی ماسوله

 

شهرستان فومن ازنظر صنعت توریسم (گردشگری) و همچنین اکو توریسم (طبیعت‌گردی) از جایگاه ویژه‌ای در گیلان و حتی ایران برخوردار بوده و با چشم اندازه‌ای بی‌نظیرش به یکی از قطب‌های توریستی تبدیل گشته است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *