فرش دستبافت

فرش دستباف کردی و ترکمن خراسان شمالی ثبت جهانی شد

فرش دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کرمانجی خراسان شمالی در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو ثبت شد.

یحیی نیکدل اظهار کرد: پی گیری ثبت این محصولات از دو سال گذشته شروع که در سال ۹۴ فرش های دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کردی خراسان شمالی ثبت ملی شد. با پی گیری های انجام شده یک سال پس از ثبت ملی این محصولات، در ۲۵ خرداد ۹۵ فرش دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کردی خراسان شمالی در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران به ثبت بین المللی رسید.

 

فرش دستباف

فرش دستباف

نیکدل بیان کرد: ۲۲ هزار بافنده فرش دستبافت در خراسان شمالی وجود دارد که به طور میانگین ۳۰ درصد بافندگان بیشتر در شهرهای بجنورد، رازوجرگلان و مناطقی از مانه و سملقان به تولید فرش ترکمن می پردازند و ۷۰ درصد نیز به تولید فرش کردی در استان مشغول هستند.

 

فرش دستبافت

فرش دستبافت

محصولات فوق مطابق با معاهده بین المللی لیسبون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسیده است.

 

فرش دستبافت

فرش دستبافت

سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل متحد است. وایپو در پی امضای توافقنامه‌ای در استکهلم در سال ۱۹۶۷ «برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان» تأسیس شد و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد.

 

هم اکنون ۱۸۴ کشور عضو وایپو هستند و این سازمان ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می کند که یکی از آنها موافقتنامه لیسبون (ویژه حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین المللی آن ها) است

منبع:http://www.donyayesafar.com/n/6972

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *