فرش دستباف

فرش دستباف منزل خود را چگونه تمیز کنیم؟

فرش دستباف منزل خود را چگونه تمیز کنیم؟

فرش دستباف را چه زیر پا بیاندازید یا از زیبایی آنها در قالب تابلو فرش لذت ببرید، هر از گاهی خاک، گل، تارهای ریز مو و پوست حیوانات خانگی، یا ریختن مایعات بر روی آنها باعث کثیف شدنشان می شود. یک فرش دستباف حتی اگر یک فرش کنارۀ کوچک یا یک فرش بزرگ باشد، مراحل مراقبت و تمیز کردن آنها تقریباً مثل هم است. مهم آن است که فرش دستباف بر اساس یک فاصلۀ زمانی منظم تمیز شود و وقتی مایعی روی آن می ریزد و یا گلی می شود، بلافاصله  به آن رسیدگی شود. مطلع شدن از روش- های مختلف تمیز کردن که مناسب الیاف فرش دستباف شماست کمک می کند تا بتوانید آن را مثل روز اولش، نو، نگه دارید.

فرش دستباف

فرش دستباف

وسایل و لوازم ضروری

از آنجا که فرش دستباف بسیار ظریف هست، استفاده از وسایل و لوازم صحیح نظافت سالم نگه داشتن الیاف فرش را امکان پذیر می کنند. قبل از اینکه شروع به تمیز کردن فرش دستباف کنید، باید هر خرده آشغالی را از روی آن بردارید. جارو برقی باید دکمۀ تنظیم کننده برای جارو کردن کف اتاق و نیز سرهای مختلف داشته باشد. شما می توانید برای جارو کردن خرده های آشغال از یک برس زبر یا جارو دستی نیز استفاده کنید. از جارو برقی هایی که دارای میله ای دوار برای جارو کردن هستند، استفاده نکنید چون امکان دارد که فرش به آن گیر کند و باعث پاره شدن تار و پود فرشتان شود. وقتی شستن فرش دستباف واجب است، یک مادۀ شویندۀ ملایم یا یک شامپو فرش با pH پایین را انتخاب کنید. لوازم دیگری که برای شستن فرش نیاز دارید سطل، برس نرم و سرکۀ سفید می باشد.

تمیزکردن فرش دستباف

تمیزکردن فرش دستباف

روش تمیز کردن فرش دستباف

فرش دستباف را بررسی کنید تا مشخص شود که نیاز به جارویی سریع با جارو برقی یا جارو دستی دارد، یا اینکه باید خیلی با دقت تمیز شود. کاری که می توانید بکنید آن است که دست خود را روی فرش بکشید. اگر الیاف فرش سفت باشند و نه شل، آنگاه فرشتان باید خیلی با دقت تمیز شود. فرش را از اتاقتان بیرون ببرید و با جارو برقی جارو کنید، آن را تکان دهید، یا با انتهای دستۀ یک جارو دستی به آن ضربه بزنید تا هر چه آشغال در آن هست، خارج شود. سپس فرش را روی یک سطح صاف پهن کنید. قبل از اینکه در سطل بزرگی مخلوطی از آب گرم، سرکه، و محلول تمیز کننده یا صابون درست کنید، برای اینکه مطمئن شوید رنگ فرشتان ثابت می ماند مقدار کمی از این مخلوط تمیز کننده را با یک برس نرم به گوشۀ فرشتان بمالید. اجازه دهید تا این قسمت فرش خشک شود، سپس ببینید تا محلول تمیز کننده رنگ فرش را برده است یا نه.

اگر فرشتان نیاز به مرمت دارد، قبل از شستن این کار را انجام دهید. تار و پودی را که از فرشتان بیرون زده می توانید با یک قیچی تیز بچینید. وقتی که قسمتی از فرش آسیب زیادی دیده، می توانید خودتان با دوختن الیاف جدید آن را رفو کنید یا آن را نزد یک رفوگر متخصص و مطمئن ببرید.

وقتی که آمادۀ شستن فرشتان هستید، محلولی درست کنید که دارای یک پیمانه سرکه، پنج پیمانه آب گرم و دو پیمانه محلول تمیز کننده یا صابون باشد. آن را به خوبی هم بزنید تا محلول تمیز کننده یا صابون حل شود. برس نرم را در محلول فرو کرده و سپس آن را با ملایمت به صورت عمودی روی فرش بکشید. برس را با شدت روی فرش نکشید چون باعث آسیب رساندن به آن می شود.

پاک کردن لکه فرش دستباف

پاک کردن لکه فرش دستباف

 

پاک کردن لکه ها

یکی از کارهای مهم در حفظ زیبایی فرش دست بافتان پاک کردن لکه ها می باشد. وقتی که مایعی روی فرش می ریزد، بهترین کار آن است که فرش را با ملایمت خشک کنید. از پارچه ای که قدرت جذب خوبی دارد، مانند پارچۀ میکروفیبر، استفاده کنید تا تمام مایع را به خود جذب کند. نوع لکه نیز روش مناسب پاک کردن آن را از روی فرش مشخص می کند.

نوع لکه روش پاک کردن
خون آب سرد

مواد شوینده یا محلول تمیز کننده

جوهر خودکار حلال

الکل طبی

شامپو فرش

رژ لب حلال

مواد شوینده

محلول تمیز کننده

ادرار آب سرد

مواد شوینده یا محلول تمیز کننده

استفراغ مواد شوینده یا محلول تمیز کننده
شیر آب گرم

حلال

مواد شوینده یا محلول تمیز کننده

 

قبل از استفاده از هر نوع حلال یا محلول تمیز کننده، گوشه ای از فرش دست باف خود را با آن تست کنید تا ببینید تغییری در الیاف فرشتان ایجاد می کند یا نه. می توانید در جستجوی حلال هایی نیز باشید که مخصوص فرش های دست باف هستند.

خشک-کردن-فرش-دستباف

خشک-کردن-فرش-دستباف

 

خشک کردن فرش دستباف

بعد از شستن کامل فرش، خشک کردن آن در هوای آزاد مطمئن ترین و مناسب ترین روشی که تولید کنندگان فرش های دست باف توصیه می کنند. فرش را روی سطحی صاف پهن کنید. اگر فرش کوچک است و می توانید آن را روی بند لباس آویزان کنید، این کار را انجام دهید. برای اینکه فرشتان زودتر خشک شود می توانید پنکه هایی را دور آن قرار دهید تا هوا را به گردش درآورند. هر کاری که انجام می دهید، هرگز وسوسه نشوید تا یک فرش دست باف را درون خشک کن بیاندازید. این کار می تواند فرش را خراب کند و باعث شود تا آن آب برود، کج و کوله شود، یا الیاف خود را دست بدهد.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *