فرش بختیاری

فرش بختیاری سرشار از نگاره های رنگی برگرفته از طبیعت

فرش بحتیاری سرشار از نگاره های رنگی برگرفته از طبیعت

فرش بختیاری  حاصل دست بافندگان عشایر بختیاری و  یا ساکنینی است که از ایل بزرگ بختیاری هستند. فرش بختیاری در کنار فرش قشقایی به علت طرح های خاص و بررفته از طبیعت از محبوبیت بالایی برخوردار است.

طرح و نقشه فرش بختیاری

معروفترین فرش بختیاری در چالشتر ،شلمزار ،قهفرخ ،سامان و شهرکرد تولید می‌شوند که عمدتا دارای گره ترکی و معمولا دوپوده می‌باشند ،البته در برخی از انواع فرش‌ بختیاری تک پوده بافی هم دارند مثل فرش‌های اردل ،طرح‌ها ونقشه‌های بختیاری بصورت ذهنی بافت هستند ،به عبارت دیگر بافندگان بختیاری بدون بهره مندی از نقشه یا طرح از پیش آماده شده به بافتن فرش می‌پردازند ،تنها در برخی از انواع فرش بختیاری از الگو‌های محلی که آن هم بصورت ذهنی توسط بافنده با ذوقی شکل گرفته باشد ،استفاده می‌کنند .این گونه طرح‌ها از طرح‌های خاص منطقه بشمار می‌آید که در اجزا ویا حتی در شکل کلی نقشه‌ها نشانی از نگاره‌های غیربومی وجود ندارد .

علاوه بر طرح‌های ذهنی، در منطقه بختیاری برخی فرش‌ها را از روی نقشه‌های شطرنجی می‌بافند، این شیوه اغلب در کارگاه‌های شهری که تحت نظر گروهی از استادان محلی ویا سرمایه‌گذران فرش دستباف استخدام شده‌اند بافته می‌شوند .

فرش بختیاری

طرح‌ها و نقشه‌های فرش بختیاری

طرح جوشقانی و گل مینا یا گل اشرفی متآثر از طرح‌های جوشقان ،طرح ماهی در هم ،نقش واگیره ،طرح لچک و ترنج شکسته ،گلدانی شلمزار ،درختی شامل سرو ،کاج و… ،انواع خشتی شامل خشتی درختی ،خشتی گل مینا ،خشتی گل گندمی ،خشتی بته کاجی ،خشتی سجاده‌ای ،خشتی سروی ،خشتی گلدانی ،خشتی گلی ومرغ ،خشتی گل فرنگی و …. .

طرح جوشقانی

علاوه بر طرح‌های ذکر شده ،طرح‌های محرابی(سجاده‌ای یا جانمازی) ،تصویری ،لچک و ترنج ،درختی کاج وسرو ،بید مجنون ،گل‌ها و نگاره‌های استلیزه شده ،طرح‌های لری بختیاری ،طرح‌های لوزی وخشتی و محرمات ،گل پتو و جانوری از دیگر طرح‌های متدوال در فرشبافی بختیاری هستند .

در چهارمحال و بختیاری دو روستا به نام طالخونچه و علی آباد وجود دارد که عده‌ای از ایلات قشقایی در آنجا ساکن شده‌اند و فرش‌ بختیاری با رنگ گیاهی به نام یلمه می‌بافند ،قالی‌های یلمه دارای نقشه فابی به شکل لوزی هستند که پیرامون آن را با خطوط شکسته کنگره‌ای تزئین می‌کنند و درون آنها را با گل‌های ریز نقش‌پردازی می‌کنند.

فرش بختیاری

گروهی از بهترین انواع فرش بختیاری این منطقه به نام بی بی باف مشهورند که زمانی تولید آنها تحت‌ نظر خبرگان محلی توسط زنان و به سفارش خوانین و یا مشتریان بافته می‌شد ،به نظر برخی مطلعین محلی نقشه قالی‌های بی بی‌باف حدود دویست سال قبل توسط خوانین بختیاری به قهفرخ آورده شد و سپس بافت این قبیل فرش‌ها در ناحیه چالشتر بیشتر توسعه یافت .فرش‌های بی بی باف با نقشه خشتی ،سرو و کاج ،کف ساده و بته قهر و آشتی ،لچک و ترنج که متن فرش‌های لچک و ترنج را با گل‌های تجریدی بنام اشرفی (نامی که در محل بدان می‌دهند) و حاشیه آن را با شاخه و برگ شاه عباسی ،سبک نقش‌های بی بی‌بافت شکسته هندسی است .

فرش بختیاری غالباً به نام محل بافتشان شناخته می‌شوند مثل قالی‌های چهار محال(شهرکرد) ،شلمزار ،چالشتر ،قهفرخ ،باباحیدر و بروجن .

منبع : کتاب شناخت طرحها و نقشه‌های فرش ایران و جهان

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *