فرش

فرش اراک ثبت ملی و جهانی می‌شود

فرش اراک ثبت ملی و جهانی می شود

به نقل خبری دنیای سفر

رئیس مرکز ملی فرش ایران در آئین رونمایی از نماد ثبت جهانی فرش ساروق و سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی(فرش اراک)، از ثبت ملی و جهانی فرش اراک در آینده نزدیک خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر، حمید کارگر پیش از ظهر دوشنبه در آئین رونمایی از نماد ثبت جهانی فرش ساروق که در این شهر برگزار شد، اظهار داشت: ثبت جهانی فرش اراک توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی به‌عنوان یک عامل حفاظت کننده از برندهای شناخته‌شده و ارزشمند تاریخی صورت می‌گیرد.

فرش اراک

فرش اراک

ثبت ملی فرش اراک:

وی ادامه داد: امروز در آئینی از فرش ساروق که به ثبت جهانی رسیده رونمایی شد و ثبت ملی و سپس ثبت جهانی فرش اراک هم در دستور کار است.

کارگر با اشاره به اینکه از لوح ثبت جهانی فرش ساروق که توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی به ایران رسیده رونمایی و تحویل مقامات استان داده شد، گفت: فرش دستباف در کشور یک مقوله چندوجهی است زیرا هم اشتغال‌زایی و تأمین معیشت خانواده‌های عشایری، روستایی و شهری را همراه دارد و از طرف دیگر می‌تواند بخشی عمده از صادرات غیرنفتی کشور باشد و اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: به چنین محصول باارزش و اهمیتی باید در ابعاد مختلف توجه کرد و برای آن در حوزه‌های مختلف بسترسازی کرد.

فرش اراک

فرش اراک

کارگر بر حمایت از قالیبافان، طراحان، رنگرزها و همه فعالین این حوزه تأکید کرد و گفت: این حمایت‌ها بایستی درزمینهٔ کمک به فرایند بازاریابی، صادرات و رونق تولید در فضای بازار شامل تبلیغات، برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و تحقیقات باهدف بهبود و بهینه‌سازی فرایندهای تولید و تجارت در این حوزه صورت گیرد.

وی ادامه داد: مجموعه مرکز ملی فرش ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر مهیا شدن این شرایط و امکانات هستند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: کشور ایران در جای‌جای گستره وسیع جغرافیایی خود و در همه اقوام و خرده‌فرهنگ های مختلف صاحب فرش است و این مزیت ایران نسبت به دیگر کشورهای تولیدکننده فرش است.

وی تصریح کرد: نکته مهم در ویژگی های فرش ایران این است که فرش دستباف هر یک از مناطق جغرافیایی ایران یک ویژگی منحصربه‌فرد نسبت به فرش دیگر مناطق دارد.

فرش اراک

فرش اراک

کارگر تصریح کرد: فرش در این استان تنوع بسیار و پیشینه غنی دارد و فرش دستباف سلطان‌آباد (اراک)، لیلیان (خمین) و فراهان همه برندهای شناخته‌شده در بازارهای بین‌المللی و فرامرزی هستند و کاملاً بافرش های دستباف نائین، اصفهان، تبریز، کاشمر و مشهد متفاوت هستند.

کارگر ابراز امیدواری کرد بتونیم پاسداران خوبی برای این داشته های فرهنگی و تاریخی باشیم و در آینده هم آیندگان به میراثی که در حوزه فرش به آن ها رسیده است افتخار کنند.

حسین بختیاری، فرماندار اراک هم در این آیین گفت: هنر قالی‌بافی در ساروق و جیریا یک سابقه طولانی دارد و فرش ساروق از برند بین‌المللی برخوردار است.

وی افزود: با پیگیری هایی که انجام شد اواخر سال گذشته فرش دستباف ساروق توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت جهانی شد و امروز هم در این آئین از این نماد فرهنگی و تاریخی در این خطه رونمایی می‌شود و مردم این منطقه این روز را باید در تاریخ زندگی خود ثبت کنند.

فرش اراک

فرش اراک

فرماندار اراک افزود: شهر ساروق در فاصله ۴۸ کیلومتری شمال اراک قرار دارد و جمعیت ساروق ۳ هزار نفر است که مردم ساروق در زمان های خشک‌سالی پس از دام‌پروری و کشاورزی برای معیشت خود به این هنر روی آوردند و قالیبافی بخشی از زندگی مرم ساروق است به‌نحوی‌که تارهای آن با تاروپود زندگی این مردم درهم‌تنیده شده است.

وی گفت: یکی از مشخصات ویژه فرش ساروق به‌خصوص انواع قدیمی آن کیفیت و رنگ های منحصربه‌فرد آن است، همچنین فرش ساروق بافت محکم و نسبتاً ظریف دارد و همچنین تنوع رنگ و نقش موجب شهرت این فرش شده است.

فرش

فرش

فرماندار اراک در پایان از رئیس مرکز ملی فرش ایران خواست تا نسبت به ثبت ملی و جهانی فرش اراک هم پیگیری های لازم را انجام دهد.

گفتنی است در پایان این آئین از تمبر یادبود و سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی رونمایی شد.

 

 

منبع: http://goo.gl/NGd0TK

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *