عروسک‌ بافتنی

عروسک بافتنی هدیه ای زیبا و دوست داشتنی برای کودکان|دستینو

عروسک‌ بافتنی هدیه ای زیبا و دوست داشتنی برای کودکان

عروسک بافتنی و پارچه‌ای و به طور کلی عروسک‌بافی می‌تواند یکی از قدیمی‌ترین خاطره‌ها برای همه ما از دنیای شیرین کودکی باشد. تصویر مادربزرگ وقتی به سرعت با چند تکه پارچه بافتنی و پیچ و تاب دادن آن‌ها، موجودی خلق می‌کرد به نام عروسک ،که حالا دیگر شده بود عضوی از خانواده! یا وقتی مادربزرگ ساعت‌ها روی صندلی به همراه گلوله‌های کاموایی روی دامنش نشسته بود و دست آخر با بافتن عروسک بافتنی زیبا دنیای کودکی ما را شیرین می‌کرد.

تاریخچه عروسک بافتنی و پارچه ای

می‌توان گفت در تمام فرهنگ‌ها از قدیم، عروسک‌ بافتنی، پارچه‌ای یا نمدی وجود داشته است و امروزه این دست‌آفریده‌ها جزو میراث فرهنگی ملت‌ها به شمار می‌روند. سالیان سال مادران برای فرزندان خود راگ دال می‌ساختند، RogDoll  به عروسک‌هایی گفته می‌شد که در ساخت آن‌ها از هر نوع پارچه‌ای استفاده شود.

عروسک‌های پارچه‌ای زیر مجموعه‌ای از راگ دال‌ها بودند که از پارچه‌های کتان یا پنبه‌ای ساخته می‌شدند. تولیدکنندگان انگلیسی و آمریکایی برای اولین بار در دهۀ ۱۸۵۰ راگ دال‌ها را به صورت تجاری تولید و به بازار عرضه کردند. گرچه این عروسک‌ها به اندازۀ جنس‌های دیگر عروسک از کیفیت بالایی برخوردار نبودند، با این حال توانستند به عنوان اولین اسباب بازی‌های یک کودک محبوبیت زیادی پیدا کنند.

در ایران اما در کنار عروسک پارچه ای، عروسک بافتنی قدمتی دیرینه دارد و حتی این وسیله بازی کودکان در برخی از شهرها به عنوان صنایع دستی شناخته می شود.

کیتی عروسک‌ بافتنی

کیتی عروسک‌ بافتنی

دنیای مدرن و عروسک بافتنی

با اینکه امروزه بیشتر عروسک‌ها با استفاده از مواد جدید به تولید انبوه می‌رسند بسیاری از عروسک‌سازان امروزی از مواد سنتی گذشته استفاده می‌کنند تا عروسک‌هایی باب طبع کلکسیونرها تولید کنند. انواع عروسک بافتنی ساخته شده با دست که عموما ابعاد کوچکی هم دارند،‌ این روزها مورد توجه عموم مردم قرار گرفته‌اند. از سویی هنردوستان و هنرمندان با این نگاه که هر دست‌آفریده‌ای به تنهایی یک کار هنرمندانه است، برای این مخلوقات کوچک ارزش ویژه‌ای قائلند و از سویی گروهی آن را سمبل نوستالژی و یاداور روزهای کودکی خود دانسته و هنوز از داشتن آن احساس لذت می‌کنند.

عروسک بافتنی خرسی

عروسک‌ بافتنی خرسی

این‌گونه است که علی‌رغم پیشرفت همه جانبه صنعت عروسک سازی،‌ هنوز عروسک‌ بافتنی  محبوبیت خود را دارند و همچنان –حتی در شهرهای مختلف ایران نیز- چه به عنوان سوغاتی و یادگاری از منطقه‌ای ویژه و چه به عنوان اسباب‌بازی کودکانه که در کوتاه‌ترین زمان از هیچ خلق می‌شود، مورد استفاده و توجه هستند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *