صندلی چوبی

آموزش ساخت صندلی چوبی در کوتاه مدت

یک دنیای کاملاً جدید صندلی چوبی

به راحتی می توان به پیکرتراشی تبدیل شد که آثارش را با چوب خلق می کند. برایم فرصتی پیش آمد تا دربارۀ مجسمه سازی با چوب اطلاعاتی کسب کنم و آن را در کلاس هنر امتحان کنم. در اینجا هم به شما نشان خواهم داد که این کار به چه صورت انجام می گیرد. مجسمه سازی با چوب هنر جالبی است و کسانی که به مجسمه سازی علاقه دارند باید در مورد آن اطلاعاتب به دست بیاورند. شما می توانید هر چه که بخواهید از اشیای کوچک زیبا و تزئینی گرفته تا اشیای بزرگی مانند میز و صندلی چوبی را به وجود آورید. محدویت احتمالات فقط به قوۀ تخیل شما بستگی دارد. اساساً سه مرحلۀ مختلف مجسمه سازی با چوب وجود دارد که به شما نشان خواهم داد. بر خلاف تصورتان، در این روش مجسمه سازی با چوب شما کار را با یک قطعه چوب خیلی بزرگ شروع نخواهید کرد. روند کار در این روش آن است که تعدادی تخته سه لا با کیفیت خوب را تهیه کنید، تکه هایی را که می خواهید از آنها ببرید و جدا کنید، این تکه ها را روی هم قرار دهید و آنها را با چسب به هم بچسبانید، آنها را سمباده بزنید و در آخر آن را با اسپری رنگ نیمه روغنی رنگ کنید. لازمۀ این کار کمی تلاش و کوشش و اختصاص دادن مقداری وقت و توجه است، اما مطمئن باشید که در نهایت ارزشش را دارد.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

در ضمن، حتی می توانید کار هنریتان را به قیمت خوبی بفروشید. من هر روز که به آموزشگاه می رفتم به مدت یک ساعت روی قطعۀ چوبی خودم کار می کردم و این کار را برای سه ماه ادامه دادم و بعد از مسابقۀ ایالتی می توانم آن را حدود ١٢٠٠ دلار بفروشم. البته آموزشگاه تمام وسایل و لوازم را برای این کار فراهم کرد؛ بنابراین انجام این هنر نه تنها لذت بخش است، بلکه شما می توانید سود مناسبی هم از آن به دست آورید. البته پیشنهاد نمی کنم که این کار را وسیلۀ امرار معاش خود قرار دهید چون اگر در زمینۀ هنری اسم و رسمی کسب نکرده باشید، کار بسیار مشکلی است که به عنوان یک هنرمند/ مجسمه ساز امرار معاش کنید. مجسمه سازی با چوب فقط یک سرگرمی لذت بخش برای تعطیلات آخر هفته می باشد.

وسایل و لوازم

بیشتر وسایل را می توان به آسانی تهیه کرد. لوازمی که هزینۀ پروژۀ شما را بالا می برند تخته سه لا، چرخ سمباده (برای سمباده زدن) و اره مویی برای بریدن قطعات از تخته سه لا می باشند. هزینۀ کار شما بستگی به اندازۀ مجسمۀ چوبی مورد نظر شما دارد، اما اگر این کار را برای اولین بار انجام می دهید، هزینۀ آن برای تمام وسایل باید حدود ١٠٠ تا ٣٠٠ دلار باشد. اگر چرخ سمباده (فقط به عکس نگاه کنید) و اره مویی ندارید، توصیه می کنم که آنها را از یک دوست قرض بگیرید.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

١. تخته سه لا شما می توانید تخته سه لا را از چوب فروشی ها بخرید. پیشنهاد می کنم که چوبی با کیفیت خوب تهیه کنید و هر مقداری را که برای کامل کردن کار خود نیاز دارید، خریداری کنید. شما باید تمام تخته سه لایی را که لازم دارید یک جا بخرید چون احتمال دارد وقتی کار ساختن مجسمۀ چوبی به نیمه برسد تازه متوجه شوید که به تخته سه لای بیشتری نیاز دارید. امکان دارد این مسئله برای شما مشکل ساز شود زیرا اگر نتوانید از همان تخته سه لایی که استفاده کرده اید پیدا کنید، وقتی کارتان تمام شود مجسمۀ چوبی غیر عادی به نظر خواهد آمد. هدف آن است که به نظر آید شما این پروژۀ کار چوبی را با تراشیدن یک قطعه چوب خیلی بزرگ انجام داده اید. این برای کسانی که ندیده اند شما چگونه این اثر چوبی را درست کرده اید، جالب تر است.

٢. مداد شما مداد لازم دارید تا شکل تکه هایی را که می خواهید ببرید روی تخته سه لا بکشید.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

٣. دستکش، عینک ایمنی، ماسک تنفسی و گوش گیر می دانم که به چه چیزی فکر می کنید. «ای وای نمی خواهم از این وسایل استفاده کنم. هیچ فایده ای ندارند.» مطمئن باشید که قطعاً به عینک ایمنی نیاز خواهید داشت. من کار سمباده زدن را برای یک هفته بدون عینک ایمنی امتحان کردم و چشمانم به دلیل پرتاب شدن تکه های کوچک چوب به درون آنها دچار مشکل شدند. دستکش هم برای چند بار اول سمبازده زدن با چرخ سمباده و بریدن با اره مویی مناسبند. جداً استفادۀ ماسک تنفسی را (یک نوع ارزان پارچه ای آن خوب است) در تمام پروسۀ سمباده زدن توصیه می کنم چون مولکول های چوب می توانند وارد ریه های شما شده و به آنها آسیب برسانند. برای مثال اگر دو روز از ماسک استفاده نکنید آسیبی به شما نمی رسد، اما اگر هر روز و آن هم برای دو ماه هوایی را تنفس کنید که پر از خرده های چوب باشد، برای سلامت شما اصلاً خوب نیست. استفاده از گوش گیر کاملاً اختیاری است. اگر گوش گیر دارید، از آنها استفاده کنید. اگر هم ندارید، زیاد مهم نسیت. در ضمن، آنها خیلی گران نیستند.

٤. جایی محکم و ثابت (میز یا پیشخوان) برای بریدن تخته سه لا این گزینه کاملاً واضح است.

چسب چوب

چسب چوب

٥. چسب چوب شما مقدار زیادی چسب چوب لازم خواهید داشت زیرا باید دو طرف تکه های چوب را با آن بپوشانید تا آنها خوب به هم بچسبند. من مجسمه ای به شکل توفند/ گردباد با ابعاد تقریبی ١٠٢×١٠٢×١٠٢ سانتیمتر ساختم و برای آن حدود یک لیتر چسب چوب استفاده کردم.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

٦. گیرۀ نجاری شما حداقل ٤ گیرۀ نجاری لازم دارید تا تکه های چوب چسب زده شده را محکم به هم نگه دارند. این تکه ها باید خوب محکم به هم بچسبند در غیر این صورت بین آنها درز و شکاف ایجاد می شود. این بدان معنی است که وقتی شما می خواهید کار را صاف کنید و شکل دهید، لبه های تکه های چوب ور خواهند آمد. به نظر من مرحلۀ چسباندن تکه های چوب به یکدیگر مهم ترین قسمت تمام این روش مجسمه سازی است زیرا اگر خراب کاری کنید، کار چندانی برای درست کردن آن نمی توانید انجام دهید.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

٧. چرخ سمباده این وسیلۀ کوچک دارای قسمتی گرد با کاغذ سمبادۀ درجۀ ٣٦ (زبر) می باشد که با سرعت بسیار بالایی می چرخد. قطر کاغذ سمباده حدود ١٠ تا ١٣ سانتیمتر است. شما می توانید از هر دستگاه/ ابزاری که می خواهید برای ایجاد شکل اولیۀ مجسمۀ خود استفاده کنید. من به این مسئله پی بردم که چرخ سمباده راحت ترین وسیله ای است که می توان با آن مانور داد و حرکت کرد. تنها ایرادی که دارد آن است که روی چوب علائمی باقی می گذارد چون در جهت ذرات ساینده سمباده نمی زند (بعداً توضیح خواهم داد). در نهایت این مسئله هیچ مشکلی را پیش نخواهد آورد زیرا شما کار را دوباره سمباده می زنید. چرخ سمباده در واقع یک نوع ابزار تراشیدن چوب است.

صندلی چوبی

صندلی چوبی

٨. اره مویی هر نوع ابزار برش برای این کار مناسب است، اما من از اره مویی خیلی راضی بودم.

٩. کاغذ سمباده از درجه بندی ٨٠ (متوسط) تا ٦٠٠ (خیلی خیلی نرم) (١٢٠٠، فوق العاده نرم، اگر کار را خیلی با صرف وقت و دقت انجام می دهید) شما حداقل به ٢ یا ٣ ورق از هر درجه بندی کاغذ سمباده نیاز دارید (درجه بندی های ٨٠، ١٢٠، ١٥٠، ٢٢٠، ٣٠٠، ٦٠٠ و ١٢٠٠ اگر می خواهید کارتان را زیاد صیقل دهید و پرداخت کنید).

رنگ روغن

رنگ روغن

١٠. اسپری رنگ (نیمه روغنی) این چیزی است که مجسمۀ چوبی سمباده زده شدۀ شما را به یک شاهکار هنری واقعی تبدیل می کند. در این مرحله است که شما قسمت های خیلی کوچکی را پیدا می کنید که فراموش کرده اید سمباده بزنید. شما باید اساساً ٢ تا ٤ لایه از اسپری رنگ روی کار خود بزنید تا شاهکار هنریتان کاملاً براق و صیقلی شود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *