چابهار

چابهار سرزمین هنر کهن سوزن دوزی

چابهار سرزمین هنر کهن سوزن دوزی

منطقه آزاد چابهار در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران در کنار آب‌های گرم دریا عمان و اقیانوس هند قرارگرفته است. این شهرستان از جانب شمال به شهرستان‌های ایرانشهرونیكشهر وازجنوب به دریای عمان و از شرق به پاكستان وازغرب به استان‌های كرمان هرمزگان محدود هست.

چابهار

چابهار

جاهای دیدنی چابهار عبارت‌اند از: روستای پسابندر، روستای لیپار، بندر گواتر، روستای رمین، تالاب لیپار، کوه های مینیاتوری، موزه محلی، غار های بان مسیتی، قلعه تیس، قلعه پیروز گت، درخت مکرزن، مسجد جامع دزک، مسجد جامع تیس، گل افشان، منطقه حفاظت شده گاندو و … .

غدای محلی

غدای محلی

از خوراک ها و صنایع‌دستی چابهار می‌توان به بتو ماش، شودوده، ماشینگ، کیش، دلگ، ناروش، بریانی، انباغ، شیلانچ، تباهگ، حمیر، تی موش، نان تنوری روغنی، نان ذرت، نان کماج یا ریگی و نان روغنی روی تاب، سوزن‌دوزی، حصیربافی، سکه دوزی، چادر بافی، زری‌دوزی، گلدوزی، معرق صدف، تراش سنگ های قیمتی، وسایل زینتی، طلا سازی، سفالگری اشاره کرد.

صنایع‌دستی چابهار:

سوزن دوزی چابهار

سوزن دوزی چابهار

سوزن‌دوزی:

هنر بلوچ به‌ویژه سوزن‌دوزی یکی از کهن‌ترین هنرهای ایرانی است که عموماً به‌صورت سنتی در میان زنان رواج داشته و امروزه مردان نیز به شکل صنعتی بدان روی آورده‌اند. سوزن‌دوزی را می‌توان به‌نوعی نور چشم، سند هویت، موجودیت و پشتوانه زنان بلوچ نامید. سوزن‌دوزی از هنرهای زیبا و کاربردی منطقه چابهار نیز به شمار می‌رود که با دوخت‌های سنتی دیگر مناطق ایران کاملاً فرق داشته و به آن «بلوچی دوزی» نیز می‌گویند در زندگی ساده و به‌دوراز تجمل مردم چابهار، مهم‌ترین وسیله تزئین لباس، همین کار است.

حصیربافی چابهار

حصیربافی چابهار

حصیربافی:

حصیرهای منطقه بلوچستان از درخت نخل وحشی که در گویش محلی (باز) گفته می‌شود به‌دست‌آمده و توسط دستان پرتوان هنرمندان محلی شکل می‌گیرد. صنایع حصیری را می‌توان به دودسته مصرفی و صادراتی تقسیم کرد گلدان، سبد خمره‌ای (کپاد)، کیف حصیری، سبد نان، فرش، بادبزن و …ازجمله فرآورده‌های تولیدشده در مرکز آموزش صنایع‌دستی منطقه می‌باشند.

سفالگری

سفالگری

سفالگری:

ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته‌شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. قبل از رواج شیشه سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند. مرغوب‌ترین خاک در صنعت سفالگری خاک رس هست که به دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *