لاهیجان

لاهیجان و هنر از یاد رفته کدوی منقوش

لاهیجان و هنر از یاد رفته کدوی منقوش

لاهيجان يكي از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرستان‌های گيلان است .لاهیجان زيبا، شهر شمالي ايران است منطقه‌ای است كه از شمال به درياي خزر و از مشرق به لنگرود و از جنوب به ديلمان و از جنوب غربي به سياهكل و از مغرب به آستانه‌اشرفیه محدود می‌شود.

لاهیجان

لاهیجان

از مناطق دیدنی لاهیجان می‌توان به مسجد اکبریه، آرامگاه کاشف السلطنه، موزه تاریخ چای، تالاب بین‌المللی امیر کلایه، استخر لاهیجان، هتل جهانگردی، تالاب سوستان، حمام گلشن، تله‌کابین، آبشار شیطان کوه، پارک جنگلی میر صفا، سواحل امیرآباد، روستای چی چی نی کوتی و… اشاره کرد.

کلوچه لاهیجان

کلوچه لاهیجان

صنایع دستی لاهیجان:

صنایع‌دستی و سوغات لاهیجان عبارت‌اند از: منبت‌کاری، خراطی و نازک‌کاری با چوب، معرق روی چوب، حصیربافی، بامبو بافی، مروار بافی، سفالگری و سرامیک‌سازی، نقاشی روی کدو، نمدمالی، چای، کلوچه، برنج، مربا، ترشی، نان محلی، ماهی شور و دودی و…

کدوی منقوش لاهیجان

کدوی منقوش لاهیجان

 

کدوی منقوش:

در ليالستان لاهيجان نوعی کدو کشت می‌شود که به کدوی قليايی معروف است و در شرايط خاص پرورش می‌یابد. ابتدا کدوی نارس را درون قالبی چوبی که جداره آن به شکلهای زيبا و متفاوت مشبک است قرار می‌دهند و دهانه آن را می‌بندند به‌طوری‌که فقط ساقه کدو از دهانه قالب بيرون می‌ماند. کدو که به‌تدریج رشد می‌کند شکل قالب چوبی را به خود می‌گیرد و از داخل روزنه‌های قالب مشبک به بيرون نفوذ می‌کند.

بامبو بافی لاهیجان

بامبو بافی لاهیجان

 

بامبو بافی:

بامبو يا ني هندي نوعي خيزران است و اولين بار همراه با تخم چاي توسط کاشف السلطنه به ايران آورده شد. به اعتقاد عده‌ای صنعت بامبو بافي با آمدن استاد ولتري از چين به لاهيجان، شروع گشته و با کمک استاد – کاران ايراني که شاگردان وي بوده‌اند رشد و تکامل يافت.

نمد مالی

نمد مالی

نمدمالی:

نمد ساده‌ترین نوع کف‌پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی ندارد. در نمدمالی درواقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن، در اثر رطوبت و فشار است، استفاده می‌شود. احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن، باچوبدستی ضربه هائی به پشم می‌زده‌اند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و درنتیجه موفق به بوجود آوردن صنعت نمد مالی شده باشند.

خراطی

خراطی

خراطی:

خراطی، آن دسته از کارهای چوبی است که معمولاً با قرار گرفتن چوب‌بر روی دستگاه‌های خراطی که طی آن چوب حول مرکزيتی به دوران می‌آید انجام می‌شود. فرآورده‌های توليدی اين رشته شامل گلدان، قندان، شکلات خوری، آجیل‌خوری، زیرسیگاری، ميان قليان، عصا و … است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *