مسگری

طبس سرزمین کویری مسگران ایران

طبس سرزمین کویری مسگران ایران

طبس بزرگترين شهرستان كشورکه به تنهايي از چند كشور جهان بزرگتر است. طبس، بر کناره کویر لوت، از شهرهای میانه راهی خراسان و کرمان و فارس و اصفهان و یزد و بعنوان گذرگاهی برای این استانها می باشد که حتی از زمان تأسیس اولین سلسله های پادشاهی در ایران نام آن در روایات و اسناد تاریخی دیده می شود.

جاهای دیدنی طبس

جاهای دیدنی طبس

از جاهای دیدنی طبس می توان به برج هادرباش، روستای نای بند، قلعه طبس مسینا یادگاری از قبل اسلام، روستای اصفهک، جنگل سنو، سد تاخیری، غار حلوان، غار اژدهای رود سراب، قلعه اسماعیلیان، باغ گلشن، کاروانسرای خان، حمام مرتضي علي، ارگ طبس، آبگرم جوشان ديگ رستم، مزار شيخ احمدبن اسحاقامامزاده حسین بن موسی الکاظم، کویر حلوان، کال جنی، پناهگاه حیات وحش نایبندان، سد کریت و… می توان اشاره کرد.

سوغات طبس

سوغات طبس

صنایع دستی طبس عبارتند از: گیوه بافی، مسگری، قلمزنی، فرش دستباف، حصیربافی، گلیم، شیرینی رووركرده، قطاب، باقلوا، نان چايي، نان نخود و مرباهاي بهار نارنج، پوست پرتغال، بالنگ و…

مسگری

مسگری

مسگری:

مسگری یکی از صنایع دستی مردم دیار کویری طبس است که با هنر دستان استادکاران قدیمی ‌و نواختن ضرب چکش بر صورت مس، خلاقیت و هنر را به این فلز هدیه کرده و آن را بها می ‌بخشد. روزگاری صنعت مسگری جایگاه ویژه ای داشت اما امروز استادکارانی این صنعت به کمتر از انگشتان دست رسیده و فعالیت این صنعت در شهر کویری طبس کمرنگ شده است. به گفته صنعت گران مس درطبس، پیش از این که بازار این صنعت خوب بود، شمار دکان‌های مسگری در میدان مرکزی شهر به ۵۰ مغازه می‌رسید.

قلمزنی

قلمزنی

قلمزنی:

هنرمندان قلم زن طبس آثار فاخری را پدید آورده اند و کوزه یا سینی های پر نقش و نگاری را آفریده اند. سابقه تاريخي هنر قلم‌زني، به سيت‌ها و سكاها باز م‌ی‌گردد كه حدود ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ سال پيش در جنوب روسيه و شمال ايران زندگي مي‌كردند. آن‌ها نژاد آريايي بودند. اين قوم در هنر قلم‌زني به بالاترين سطح و درجه پيشرفت و ابداع رسيده بودند. از ديگر نمونه‌هاي تاريخي قلم‌زني، بايد به برنز لرستان اشاره كرد كه متعلق به ۳۰۰۰ سال پيش است كه از لحاظ كيفيت رقيب جدي براي سيت‌ها محسوب مي‌شود.

گیوه بافی

گیوه بافی

گیوه بافی:

کارگاه آموزشی گیوه‌بافی پس از گذشت حدود ۴۰ سال در شهرستان طبس احیا شد. هنر گیوه‌دوزی (تخت‌کشی) و گیوه‌بافی از اصیل‌ترین هنرهای بومی شهرستان  است و در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد. گيوه‌بافي و گيوه‌کشي را میتوان از صنايع دستي منسوخ شده از ۴۰ سال گذشته در این شهرستان  برشمرد. احياي اين هنرها در دستور کار است و به اين منظور کارگاه گيوه‌بافي و گيوه‌کشي  راه‌اندازي شده و چند نفر از استادان و افرادي که توانايي جسمي لازم را دارند در اين کارگاه مشغول به کار شدند. استفاده از گيوه مزاياي خاصي دارد، ادامه داد: تمام مواد به‌کار رفته در اين کالا طبيعي است و در گذشته کار حدود ۵۰ درصد مردم این شهر گيوه‌کشي و گيوه‌بافي بود و طبس تجارت‌خانه گيوه داشت که توليدات این منطقه را به استان‌هاي ديگر ارسال مي‌کرد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *