صنایع دستی شاهرود

شاهرود دیار خوش رنگ گلیچ وگلیم

شاهرود دیار خوش رنگ گلیچ و چوقا

شاهرود یکی از شهرستان های استان سمنان است. در قسمت‌ شمالي‌ آن‌ سلسله‌ جبال‌ البرز و در قسمت‌ جنوبي ‌آن‌ كوير نمك‌ قرارگرفته‌ است‌. رود تاش‌ از اين‌ شهر مي‌گذرد و به‌ كوير منتهي‌ مي‌شود… شهرستان‌ شاهرود قدمت‌ چنداني‌ ندارد و تا زمان‌ فتحعلي‌ شاه‌ قاجار، دهي‌ به‌صورت‌ دو قلعه‌ قديمي‌ و يك‌ مزرعه‌ كوچك‌ بنام‌ شبدري‌ بود. ولي‌ بخش‌هاي‌ تابعه‌ آن‌ ازجمله‌ نواحي‌ قديمي‌ بيارجند، ميامي‌ و بسطام‌ قدمت‌ طولاني‌تري‌ دارند.

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود

مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان عبارت‌اند از: جنگل اولنگ، جنگل ابر، کوه های شاهوار و شاهکوه، غار ناروان، آبشار مجن، کویر، پارک آبشار، بایزید بسطامی، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، تپه سنگی چخماق، مسجد جامع فرومد، امامزاده محمد، گنبد غازان خان، برج کاشانه، مدرسه شاهرخیه، مسجد ایلخانی، تکیه زنجیری، کاروانسرای قاجاری، موزه شاهرود، قلعه پارت ها، قلعه میامی، بازار  و … .

سوغات شاهرود

سوغات شاهرود

از سوغاتی ها و صنایع‌دستی این شهرستان می‌توان به مرصع‌کاری، معرق‌کاری، سفال و سرامیک، گلیم، جاجیم، دست بافته های سنتی، منبت، سوزن‌دوزی، لاک تراشی، گلیچ، چوقا، انگور، زردآلو، گیلاس، قیسی، نقل، نان داچه، نان کاک و. اشاره کرد.

صنایع‌دستی شاهرود:

مرصع کاری شاهرود

مرصع کاری شاهرود

مرصع‌کاری: یکی از شاخه های صنایع‌دستی سنگی مرصع‌کاری است. مرصع به معنی آنچه با جواهر تزئین شده باشد، است. (جواهرنشان) هنر مرصع‌کاری عبارت است از نشاندن جواهر (سنگ‌های قیمتی ونیمه قیمتی) بر روی ظروف، زیورآلات و اشیاء تزئینی دیگر.

گلیچ بافی شاهرود

گلیچ بافی شاهرود

گلیچ بافی: دستبافته اي است که با دستگاه نساجي بافته‌شده و داراي موتيف هاي هندسي و حيواني است و شبیه به گلیم هست ولی روش بافت آن کاملاً با گلیم تفاوت دارد و شبیه بافتن پارچه با دستگاه است. تارهای گلیچ از جنس نخ پنبه پرتاب و پودهای آن پشمی است.

سفال و سرامیک

سفال و سرامیک

سفال و سرامیک: سفالگران این شهرستان با استفاده از خاک های غنی منطقه و نیز با خلاقیت خود به ساخت انواع آثار سفالی مبادرت می‌ورزند. در کنار هنر سفال برخی هنرمندان شهر شاهرود در صنعت سرامیک‌سازی فعالیت می‌کنند. در کارگاه های این رشته با استفاده از روش های دوغابی و ریخته‌گری كار تهیه ظروف و دیگر آثار صورت می‌پذیرد. شاهرود را می‌توان یکی از قطب های اصلی سفال و سرامیک ایران دانست.

سوزن دوزی

سوزن دوزی

سوزن‌دوزی: مردمان هنرمند این منطقه با خلق نقوشی برگرفته از طبیعت به تزیین اجزاء پوشاک محلی خود مبادرت می‌ورزند. اگرچه در دهه های اخیر سوزن‌دوزی رو به افول و فراموشی نهاده اما هنوز هم می‌توان نقوش زیبای آن را بر روی پارچه های سر تاقی، مچ‌بند ها و پاپیچ های سنتی و البسه محلی این دیار مشاهده نمود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *