شازند

شازند سرزمین چشمه های گوارا با هنر گلیم بافی

 شازند سرزمین چشمه های گوارا با هنر گلیم بافی

شهرستان شازند در جنوب غربی استان مرکزی واقع گردیده است. شازند از شمال و شمال شرق به اراک، جنوب و جنوب غرب به بروجرد (استان لرستان)، غرب به ملایر (استان همدان) و از جنوب شرق به خمین محدود می شود.

شازند

شازند

از جاهای دیدنی شازند می توان به غار سوله خونزا، منطقه شکار ممنوع چال خاتون، چشمه عمارت، چشمه عباس آباد، چشمه بلاغ حک، چشمه پنجه علی، چشمه اسکان، چشمه عنبرته، چشمه قاقان، امامزاده سهل بن علی، روستای زیبا موچان، سد کمال صالح، سراب عمارت، چشمه دوخواهران، چشمه سراب سورانه، امامزاده باب المراد، امامزاده عبدالله، آب معدنی چپقلی، غار کیخسرو، غار هندودر و … اشاره کرد.

صنایع دستی شازند

صنایع دستی شازند

صنایع دستی و سوغات شازند عبارتند از: دستبافتهای سنتی (قالی بافی، گلیم بافی) – رودوزیهای سنتی- آثار چوبی (منبت و کنده کاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی)- سفالگری- کپوبافی، قند، انگور، کشمش، شیره انگور، سنجد، بادام، گردو و دیگر محصولات باغی.

گلیم بافی:

گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. گلیم به شکل سنتی‌اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار و یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری می‌شود.

 

پیکر تراشی:

پیدایش و آغاز هنر پیکر تراشی که رشته یی از آموزش هنری است دنباله ی صنعت و هنر کوزه گری و سفال سازی می باشد که آریاهای ایرانی از زمان بسیار دور با آن آشنایی داشته اند. کوزه گران این دوره در فن قالب ریزی نیز مهارت داشته اند و شکل ابتدایی مجسمه ها را با گل به وسیله قالب ریزی تهیه می کرده اند. در آغاز برای تقدیم هدایا و نذر به پیشگاه رب النوع به خاطر امید و حمایت از اغنام و احشام، انواع مجسمه های جانوران را به وسیله ی قالب ریزی می ساخته اند.

معرق کاری

معرق کاری

معرقکاری:

معرق به عنوان هنري که از شهر سوخته تا کنون در تمدن ما با نمونه‌هاي بسيار محدود به جاي مانده امروزه شاهد تغيير و تحولات و پيشرفت‌هاي گوناگوني مي‌باشد. از هنر معرق در آغاز براي تزيين سطح ميز، بوفه، در تکيه گاه صندلي استفاده مي‌شد. با بهره‌گيري از نقوش اسليمي يا گره و تنها پنج رنگ محدود چوب‌هاي آبنوس، فوفل، گلابي، سنجد و توت و گاه براي تنوع از برش‌هاي خاتم براي اشباع نقش‌ها استفاده مي‌کردند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *