صنایع دستی رامسر

رامسر شهر سبز با هنر همجوشی شیشه

رامسر شهر سبز با هنر همجوشی شیشه

رامسر یکی از شهرستان های مازندران است. شهرستان رامسر از جنوب با استان قزوين، از شمال با درياي خزر، از مشرق با شهرستان تنكابن و از مغرب با استان گيلان هم مرز مي باشد. رامسر كه در دامنه جنگلي و ساحل درياي مازندران در فضايي سرسبز واقع شده از شهرهاي قديمي استان مازندران به شمار مي رود. در برخي منابع و متون تاريخي، سابقه و پيشينه آن را حدود ده قرن ذكر كرده اند.

جاهای دیدنی رامسر

جاهای دیدنی رامسر

جاهای دیدنی رامسر عبارتند از:آبشار میج،غار یاغی لوکا،غار گرگر لوکا،آبشار سیاسرت،سد میجران،ییلاق گرسماسر،دریا کنار،جواهرده،بوستان جنگلی صفارود، قله مارکوه،غار شب پره چال،غار بام بامه،جنگل دالخانی،آبشار ازارک،آبشار هیسیان، آبشار چاردر،آبشار خشکا،آبشار لج و میج،هتل قدیم رامسر،آب های گرم معدنی،سماموس کوه،زرود کوه،ترک رود،نسارود،چالکرود،موزه تماشاگه خزر،تله کابین رامسر،پلاژ لیدو،پلاژ توسکا سرا و….

سوغات رامسر

سوغات رامسر

از سوغات و صنایع دستی رامسر می توان به نمد مالی،چادر شب،لباس قاسم آبادی،همجوشی شیشه،حصیر بافی،سفال،ماهی، زیتون، ترشی،کلوچه و… اشاره نمود.

نمد مالی

نمد مالی

نمد مالی:

نَمَد نوعی بافته سنّتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. برای تهیه نمد (نمدمالی) عمل بافتن انجام نمی‌شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌رفتن الیاف پشمی می‌شوند. دو خاصیت جعدیابی و پوسته‌ای شدن پشم امکان تولید نمد را فراهم می‌کنند. پشمی که برای تولید نمد به کار می‌رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم‌مرغ نیز می‌توان برای بهتر شدن کیفیت کار استفاده کرد. مقدار پشمی که برای هرمترمربع نمد لازم است با مقدار پشم لازم برای تولید قالی برابر است اما چون زمان تولید نمد بسیار کوتاه‌تر است (حدود یک روز) قیمت آن پایین است.

چادر شب

چادر شب

چادر شب:

چادر شب بافی یکی از صنایع دستی سنتی ایران است. چادر شب، پارچه‌ای زیبا و رنگارنگ است که به عنوان نوعی کمرپیچ برای زنان محلی استفاده می‌شود. الیاف بکار رفته معمولا ابریشمی و با رنگ‌های زنده و شاد است. ابعاد چادرشب معمولاً ۲×۲ بوده و دارای نقش‌های هندسی چهارخانه و اکثر با رنگ زمینه قرمز بافته می‌شود. چادر شب که در اصطلاح محلی در استان مازندران به آن لاون می‌گویند،توسط دستگاه‌های پارچه بافی که توسط نجارهای محلی ساخته می شودبافته می‌شود که نام این دستگاه‌هاو یا پچال است ودر خانه‌ها بافته می‌شود. نخ‌های مورد استفاده را از مغازه‌های کاموابافی به نام کنافا بافی تهیه می‌نمایند.

همجوشی شیشه

همجوشی شیشه

در روش همجوشی شیشه یا همان فیوز گلاس شیشه به دمای ذوب نمیرسد بلکه فقط کمی نرم می شود و قطعات شیشه بر اثر این حرارت و نرم شدن به یکدیگر متصل می شوند به همین دلیل در تعریف فیوز شیشه آمده است: اتصال قطعات شیشه به یکدیگر بر اثر حرارت. حال این تکنیک در دستان هنرمند شیشه گر این امکان را به او می دهد تا فرمها و تصاویر مورد نظر خود را مجسم سازد. انواع رنگها، شیشه های رنگی، شیشه های بافت دار، شیشه های کارگاهی و هر آنچه که ماهیت شیشه ای دارد موادی هستند تا هنرمند ذهنیات خود را توسط آنها تجسم بخشد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *