جاجیم بافی

خلخال شهر سفیدپوش صادر کننده جاجیم های رنگی

خلخال شهر سفیدپوش صادر کننده جاجیم های رنگی

شهر خلخال در جنوب شهر اردبیل و مناطق کوهستانی کوه های تالش و مابین دو استان آذربایجان شرقی و استان گیلان قرار دارد. شغل اصلی ساكنين منطقه را كشاورزی، دام داری، پرورش زنبور عسل و صنايع وابسته به آن تشكيل مي دهد. از اين رو صادرات اين شهرستان را سيب، گلابی، گردو و فرآورده های دامی، انواع دام، قالی و گليم تشكيل می دهند. مهم ترين گردنه خلخال به نام گردنه ناو مشهور است كه در مسير جاده ارتباطی خلخال به هشپر واسالم واقع شده و از داخل جنگل های طالش به جاده رشت به آستارا متصل می ‌شود.

خلخال

خلخال

جاهای دیدنی خلخال عبارتند از:آبشار آقبلاغ،محوطه باستانی گیلوان،روستای سوسهاب،روستای ماجلان،روستای کجل،روستای نمهیل،روستای شمس آباد،امازاده سید دانیال،پل تاریخی پردیس،چشمه ازناف،موزه باستان شناسی،روستای کزج،آبشار دیز،غار یخگان،چشمه میر عدیل،قلعه خشتی گیلوان،حمام تاریخی نصر،غار هفت خانه و…

چای چورگی

چای چورگی

از صنایع دستی و سوغات خلخال میتوان به شال،جاجيم‌های ابريشمی و پشمی، گليم بافی، پلاس،گلیم، جورابهای پشمی دست باف،  قالیچه  و لباس های پشمی وکرکی و بافت مسند،نانهای روغنی ( نزیک – تل تل – چای چورگی )،عسل و..

جاجیم بافی

جاجیم بافی

جاجیم:

جاجیم خلخال یکی از صنایع دستی صادراتی کشور است که شهرت آن جهانی است .جاجیم بافی یکی از صنعت های بومی و سنتی در منطقه شهری و روستایی  خلخال  می باشد  که سوابق  دیرینه و کهنی را دارد و نوعی صنعت دستی از بافت های داری محسوب می شود.نحوه بافت جاجیم به این صورت است که بعد از تهیه مواد اولیه لازم و  تبدیل وضعیت از  مواد تک رنگ و خام به صورت رنگرزی و تاب، مراحل چله کشی انجام می شود . ترکیب و ترسیم جاجیم به صورت نقوش و تخته ها و گل ها و اندازه ها در حالت چله کشی انجام می گیرد . جاجیم بافی  حتما دو نفر و یا سه نفر استاد کار و بافنده ماهر نیاز دارد.

پلاس بافی

پلاس بافی

پلاس:

پلاس نوعی گلیم درشت بافت است و موارد استفاده ای چون گلیم دارد و دربیشتر مناطق روستایی بافته می شود. از دیرباز به عنوان زیرانداز مناسب جهت محافظت از رطوبت، سرما و گرمای زمین به کار می رود و به این لحاظ در مفروش نمون کف چادرهای عشایر و نیز در خانه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.از پلاس براي سجاده ي نماز و سفره پيش پاي عروس نيز استفاده مي شود. پلاس بافی معمولا با موی بز و گاهی با پارچه های مستعمل بریده شده انجام می ‌گیرد.

 

شال بافی

شال بافی

شال بافی:

شال یکی از صنایع دستی استان اردبیل است که در شهرستان کلور از توابع خلخال بافته می شود که البته این رشته کم کم به باد فراموشی سپرده می شود. در گذشته شال بافی نمادی از اصالت فرهنگ بومی منطقه خلخال شناخته می شده. اگر شال بصورت ساده و تک رنگ بافته شود، چله کشی که اصلی ترین مرحله بافت است، آسان و در غیر اینصورت با کمی دشواری و صرف زمان بیشتر امکان پذیر خواهد بود. از پارچه شال، محصولاتی همچون چادر شب، رومیزی، رو تختی، روسری و نیز جلیقه و شلوار مردانه تولید می شود که به تناسب استفاده نوع رنگ و طرح آن به هنگام بافت مد نظر قرار می گیرد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *