صنایع دستی تنکابن

تنکابن سبز و هنر چادر شب بافی

شهرستان تنکابن(نیز شهرستان شهسوار) یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است که در غرب این استان و شرق شهرستان رامسر واقع است. باغهای پرتقال فراوانی در این شهرستان وجود دارد. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است.

جاهای دیدنی تنکابن

جاهای دیدنی تنکابن

از جاهای دیدنی تنکابن پل روستای چالکش، پل علی آباد، پل چشمه کیله، پل قلعه گردن، پل لپاسر، آبشار تودارک، روستای دینارسرا، دریاچه هفت خان، آبشار کوه سر، آبگرم فلکده، دشت دریاسر، مسیر جنگلی آغوزدار کوتی، اثر طبیعی خشکه داران، آبگرم معدنی سه هزار، آبشار معدنی فرهاد جوی و… می توان اشاره نمود.

صنایع دستی و سوغات تنکابن عبارتند از: چوخا، چادرشب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی، سفال، صنایع چوبی، سفال نقش برجسته، فرش و گلیم، تابلو فرش، تولید البسه سنتی و محلی، بامبو ومعرق.

صنایع دستی تنکابن

صنایع دستی تنکابن

چادر شب بافی:

چادر شب بافی یکی از صنایع دستی سنتی ایران است. چادر شب، پارچه‌ای زیبا و رنگارنگ است که به عنوان نوعی کمرپیچ برای زنان محلی استفاده می‌شود. الیاف بکار رفته معمولا ابریشمی و با رنگ‌های زنده و شاد است. ابعاد چادرشب معمولاً ۲×۲ بوده و دارای نقش‌های هندسی چهارخانه و اکثر با رنگ زمینه قرمز بافته می‌شود.چادر شب بافی به نوعی بافت پارچه محلی گفته می‌شود.

نمد مالی

نمد مالی

نمد مالی:

نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. نمد درلغت پارچه ای کلفت است که ازپشم یاکرک مالیده سازند وازآن فرش وکلاه و جامه کنند.

نمد ساده ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند. در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می شود. احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی ضربه هایی به پشم می زده اند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و در نتیجه موفق به بوجود آوردن صنعت نمدمالی شده باشند.

جاجیم

جاجیم

جاجیم:

جاجیم پارچه ای ضخیم و کم عرض است که با استفاده از پودهای کلفت بافته میشود. رنگهای به کار رفته در جاجیم در ۶ تا ۸ رنگ و بیشتر از رنگهای سنتی و گیاهی و طرحها ی ساده وهندسی و اغلب به دو شکل راه راه و ستاره ای است. جاجیم ها اغلب به صورت نوارهایی با عرض ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و طول ۵۰ متر بافته میشوند. برای استفاده از جاجیم چند نوار کنار همدیگر دوخته میشوند تا پارچهای بزرگ فراهم شود.

 

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *