عبا بافی بهبهان

بهبهان شاه راهی در جنوب با هنر عبا بافی

بهبهان شاه راهی در جنوب با هنر عبا بافی

شهر بهبهان در منتهی الیه جنوب شرقی استان زرخیز خوزستان واقع شده است و مانند شاه راهی است که استان های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه بویر احمد را به هم متصل می سازد ازطرف شرق و شمال شرقی به استان کهگیلویه و از شمال غربی به شهر رامهرمز و از غرب به بندرماهشهر و از جنوب به استان بوشهر محدود می شود.

بهبهان

بهبهان

از جاهای دیدنی بهبهان می توان به پل بکان، پارک بوعلی سینا، غار خفاش، تنگ تکاب، قلعه گلاب، محوطه باستانی ارجان، حلقه قدرت ارجان، امامزاده اباذر، حمام تاریخی بکان، موزه بهبهان، چشمه آب معدنی گراب، روستای پشکر، سد مارون، آتشکده خیرآباد، دریاچه چاه ماری و… اشاره کرد.

خرمای کبکاب

خرمای کبکاب

سوغات وصنایع دستی بهبهان عبارتند از:

مسگري، ورشوسازي، ساخت قليان، ظروف سفالي، عبابافي، نمدمالي، لحاف‏ دوزي، توليد کلاه نمدي، گيوه، ماست، حلوا ارده، خرمای کبکاب و …

عبا بافی بهبهان

عبا بافی بهبهان

عبا بافی:

عبا یکی از ساده ترین بافته های ایرانی است که بدون هرگونه نقش یا طرح خاصی بافته می شود. اگرچه تولید این بافته در مناطق مختلف ایران با شیوه ای تقریباً یکسان صورت می پذیرد، برخی از شیوه های بافت آن در مناطق مختلف ایران، متناسب با کاربرد و نوع مصرف، با یکدیگر تفاوت های چشمگیری دارد. یکی از مناطقی که در آن عبا از دیرباز تولید می شده و امروزه تقریباً به فراموشی سپرده شده است، بهبهان در شمال شرقی استان خوزستان با حدود یازده کارگاه نیمه فعال است. عبای بهبهان در دو نوع حله و چقه با استفاده از نخ پشمی دست ریس تهیه می شود که با حنا یا پوست بلوط رنگرزی و با شیره خرما آهار داده می شود. کارگاه بافت عبا در فضای باز قرار دارد.

ورشو سازی

ورشو سازی

ورشو سازی:

برای این کار ابتدا ظرف ورشو مورد نظر را آماده می کنند. سپس ظرف را به صورت سطحی پرداخت می کنند. (آن را صاف می کنند.) بعد از آن پشت ظرف را قیر کاری می کنند و آن را در آب سرد می گذارند تا قیر محکم شود و ظرف را خوب بگیرد تا در موقع قلم زنی ظرف تکان نخورد و یا نیفتد. سپس طرح مورد نظر برای قلم زنی را روی ظرف می کشند. البته امروز بیشتر طرح ها ذهنی است. مخصوصا استادان بزرگ قلم زنی ورشو دیگر طرح را نمی کشند.

گیوه بهبهان

گیوه بهبهان

گیوه بافی:

از جمله صنایعی که در استان خوزستان قدمت دیرینه دارد گیوه بافی و گیوه دوزی است که حدود ۲۰۰ سال در این منطقه رواج دارد. از مراکز اصلی این صنعت در خوزستان دو شهر دزفول و بهبهان را می توان نام برد.

گیوه انواع مختلف دارد:

۱- گیوه های تخت چرمی که به چتری معروف هستند.

۲- گیوه تخت لته ای که از پارچه های فرسوده و روده گوسفند تهیه می شود.

۳- گیوه تخت لاستیکی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *