بابل

بابل سرزمین سبز جارو های سنتی

بابل سرزمین سبز جارو های سنتی

بابل یکی از شهرهای مرکزی استان مازندران است که از شمال به شهرستان بابلسر – از شرق به شهرستان‌های قائم‌شهر سوادکوه و از مغرب به شهرستان آمل و از جنوب به کوهپایه‌ها و دامنه‌های شمالی رشته کوه های البرز محدود می‌شود.

بابل

بابل

جاهای دیدنی بابل عبارت‌اند از: حمام صبوری، روستای لدار، روستای درزیکلای نصیرایی، روستای خلیل کلا، روستای فیروزجاه، روستای گاوان کلا، روستای شیاده، روستای سفیدطور، روستای کوهپایه سرا، روستای آری، آبشار شی الیم، آبشار دراز کش، آبشار حاج شیخ موسی، آبگرم ازرود، آبشار کیمون و … .

بهار نارنج بابل

بهار نارنج بابل

از خوراکی ها و صنایع دستی بابل می‌توان به شامی بابلی، آغوز نون، پِشتِ زیک، پیسن گُندلهِ، رشته به رشته، شکر قرمز، شيريني محلی، کلوچه ها، گز و مربا بهارنارنج، شربت، عرق و چای بهارنارنج، عرق شَلتوک، شربت، عرق و چای بهارنارنج، عرق شَلتوک، جارو، نمد، حصیربافی، گلیم، جاجیم، سبد، جوراب پشمی، پارچه (چوغا، باشلق، وازشمد)

صنایع‌دستی بابل:

جارو بافی بابل

جارو بافی بابل

جارو بافی: جاروی ساده را که به «کولوشی جارو» یا «اسپیلی جارو» معروف است از ساقه برنج درست می‌کنند. جارو اندازه‌های متفاوت دارد و هراندازه‌ای، مورد مصرف خاصی در خانه دارد. اخیراً باذوقی که استادکاران، در ساخت دارو نشان داده‌اند، این وسیله خانگی، جنبه‌ی سوغات و تزیین نیز به خود گرفته است. جارو را اغلب با تکه پارچه‌ای رنگی کوچک بارنگ‌های تند و شاد و با نخ‌های پشمی، به طرق مختلف تزیین می‌کنند

حصیر بافی بابل

حصیر بافی بابل

حصیربافی: در بابل از نوعی حصیر به نام «کوب» برای زیرانداز استفاده می‌شود. برای بافت «کوب» از گیاهان خودرو چون «گاله» و «واش» که در باتلاق‌ها واب بندان ها می‌روید بهره می‌جویند. برای تهیه زنبیل و سبد نیز از همین گیاهان استفاده می‌شود. گاه تهیه این مصنوعات با به‌کارگیری چوب و نی یاد و نوع علف به نام‌های «وران» و «سازیر» انجام می‌شود.

نمد مالی بابل

نمد مالی بابل

نمدمالی: نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. نمد در لغت پارچه‌ای کلفت است که از پشم یا کرک مالیده سازند وازن فرش وکلا و جامه کنند. نمد ساده‌ترین نوع کف‌پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند. در نمدمالی درواقع از خاصیت طبیعی پشم که عبارت از در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می‌شود. احتمال دارد که اولین بار بافندگانی که الیاف پشمی خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوب‌دستی ضربه‌هایی به پشم می‌زده‌اند، موفق به کشف این خصوصیت پشم و درنتیجه موفق به‌ وجود آوردن صنعت نمدمالی شده باشند.

جوراب پشمی بابل

جوراب پشمی بابل

جوراب‌بافی: جوراب‌بافی يكي از صنایع‌دستی رايج و بومي منطقه است. اين صنعت بومي را می‌توان بر مبناي توليد و مصرف آن به جوراب چکمه‌ای يا گردن بلند و گردن كوتاه تقسيم كرد. در روستاهاي منطقه در حال حاضر توليد جوراب به شكل ساده انجام می‌شود و پشم گرفته‌شده از گوسفند بدون رنگ‌آمیزی استفاده از نقوش مختلف عرضه‌شده و جنبه هنري ندارد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *