ایل بختیاری

ایل بختیاری ایل هنرمندان اصیل ایرانی

ایل بختیاری ایل هنرمندان اصیل ایرانی

قوام ایرانی اصیل می توان به ایل لر (لر بزرگ؛ ایل بختیاری و لر کوچک اهالی لرستان) کرد، بلوچ و  نام برد که همگی از زیر شاخه ها یا تیره های پارت هستند.
ایل بختیاری با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر به تنهایی بزرگ ترین ایل جهان و ایران است (البته کرد ها آن قدر زیاد هستند که یک قوم شناخته می شوند) که لر ها تنها در استان های چهار محال و بختیاری، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد، پارس (ممسنی پارس) شاهین شهر اصفهان لرستان، بوشهر (سپید پوستان) و … زندگی می کنند. این ایل یکی از زیر شاخه های تیره پارت  نژاد آریا و از نزدیکان آن میتوان به پارت هاي گلستاني و شمال خراسان  اشاره کرد.

ایل بختیاری

ایل بختیاری

ايلخان ايل بختياري

خان شاخه هفت‏لنگ‏ها: شامل (هفت طايفه) و چهارلنگ شامل (چهار طايفه)

کلانتر طايفه دورکي: حاصل اختلاط چند تيره

کدخدا تيره زراسوند: حاصل اختلاط چند تش

ريش سفيد تش اولاد تشمال: مرکب از سه تا دوازده چادر

خانواده   : شامل زن و شوهر و فرزندان و اقوام نزديک

از واحدي به نام کربو که بزرگ‏تر از خانواده هست نيز نام برده شده است. 

ایل بختیاری

ایل بختیاری

قدرت خان در ايل به طور عمده از دو جا سرچشمه مي‏گرفت: اول، طوايف و عشايري که خان بر آنها سروري داشت. دوم، مقدار اراضي و زمين‏هايي که جزو املاک وي بود.  علاوه بر اين، دستمايه يک خان براي پيشرفت، هويت خانوادگي او نيز بود؛ به طوري که بيشتر خوانيني که مادرانشان عنوان بي‏بي داشتند از پشتيباني خانواده، تيره و ساير قدرت‏هاي محلي برخوردار بودند.  هرچه ميزان تجربه، لياقت و کفايت خان زيادتر و پشتيباني طايفه و قبيله از او بيشتر بود، جايگاهش نيز والاتر و موقعيت او مستحکم‏تر مي‏شد.

 

گویش بختیاری یا گویش لری بختیاری، گویش مردم بختیاری است. گویش بختیاری از جمله گویش‌های جنوب غربی ایران و یکی از شاخه‌های گویش لری به شمار می‌رود. این گویش تفاوت‌های اندکی با سایر شاخه‌های گویش لری از جمله لری خرم‌آبادی و لری بویراحمدی دارد.

گویش بختیاری به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

  • گویشِ بخشِ خاوریکه تحت تأثیر لریِ کهگیلویه‌ای است.
  • گویشِ منطقهٔ جنوبیکه تحت تأثیر گویشِ طایفهٔ بهمئی بوده‌است.
  • گویش منطقهچهارلنگ
  • گویشِ بخشِ میانی.
ایل بختیاری

ایل بختیاری

صنایع دستی ایل بختیاری عبارت اند از:

قالی، گبه، خرسک، گلیم، خورجین، خورج، مهده، هور، شله، توبره، نمکدان، سفره ی آردی، جل، پیش سینه، وریس، سیاه چادر، جاجیم، موج بافی، چوقا، نمد مالی، کلاه مالی، گیوه دوزی، قفل سازی و …

قالی بختیاری

قالی بختیاری

قالی:

قالی بختیاری قالی بختیاری گونه‌ای قالی ایرانی است که در همین خطه یافت و تولید می‌شده‌است. در همهٔ شهر و روستاهای این استان فرش بافی رایج است این کار از دیر باز به صورت سنتی انجام میشده و بیشتر توسط زنان و دختران در خانه انجام می‌شود. فرش بختیار از دیر باز به خاطر نقش، رنگ و همچنین دوام بالا از محبوبیت خاصی برخوردار بوده.

چوقا

چوقا

چوقا:

چوقا یا چوخا، بالاپوش مردان روستایی و عشایر بختیاری در غرب ایران است که همواره دارای آستین کوتاه است. این پوشش در بین مردم شهرنشین این قوم نیز در مراسم گوناگون رواج دارد[۱] و توسط زنان بختیاری از موی گوسفند بافته می‌شود.

چوقا نه پوششی سفید است و نه سیاه، بلکه پوششی است با دو رنگ سیاه و سفید. معمولاً بلندیِ چوقا باید به حدی باشد که تا زیر زانو برسد. نقشِ چوقا همواره دارای شکلی ثابت است و در آن خطوط سیاه به صورت عمودی وارد خطوط سفید می‌شوند.

قفل سازی

قفل سازی

قفل سازی:

قفل های دست ساز ایرانی از لحاظ فنی و صنعتی به انواع: قفل ثابت، کلون دار، فنر پخش شو، فنری، لوله‌ای، قلوه‌ای، زیردار، انواع بخو (قفلی چهارپایان) و رمزدار تقسیم می شوند. قفل های  دست ساز شکل دار که از پایان دوره ساسانیان تا آخر قاجاریه ساخته می‌شد، جزء زیباترین قفل‌های ایرانی است. در ساخت اینگونه قفل ها از فرم و اشکال حیوانات و گاه انسان برای زیبایی استفاده می شده است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *